Azerbaycan medyasında dijitalleşme ve yapay zekâ
Digitalization and artificial intelligence in Azerbaijani media
- Tez No: 990767
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme, teknolojinin hızla gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte, günlük yaşamın neredeyse her alanında köklü değişiklikler yaratan bir olgudur. Bu süreç, bilgilerin dijital formatta işlenmesi, saklanması ve iletilmesi anlamına gelir ve ekonomik, sosyal, kültürel ve politik alanlarda büyük etkiler yaratmıştır. Bu çalışmada Azerbaycan medyasında dijitalleşme ve yapay zeka uygulamaları incelenmekte: küresel eğilimlere paralel olarak gelişmekte ve bu teknolojilerin sunduğu fırsatlar, medya sektörünün yeniden şekillenmesine yol açmaktadır. Bu bağlamda, dijitalleşmenin ve yapay zekanın medya üzerindeki etkilerini anlamak, gelecekteki gelişmeleri öngörmek açısından büyük önem taşımaktadır. Azerbaycan'da dijitalleşme, özellikle son yıllarda hızla gelişen bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin ekonomik ve sosyal yapısındaki dönüşümler, dijital teknolojilerin benimsenmesi ve yaygınlaşmasıyla yakından ilişkilidir. Medya sektörü de bu dönüşümden en çok etkilenen alanlardan biridir. Geleneksel medya araçları olan televizyon, radyo ve basılı gazeteler yerini giderek dijital platformlara bırakmakta, bu süreçte internet ve sosyal medya ön plana çıkmaktadır. Azerbaycan'da dijitalleşmenin medya üzerindeki etkisi, aynı zamanda içerik üretim süreçlerini de değiştirmiştir. Dijital platformlar, hız ve erişim açısından geleneksel medya araçlarına kıyasla büyük avantajlar sunmakta, bu da medya kuruluşlarını dijitalleşmeye yönlendirmektedir. Geleneksel medya kuruluşları, dijital platformlara adaptasyon sürecinde içerik üretim stratejilerini yeniden gözden geçirmekte ve yeni medya araçlarının sunduğu imkanlardan faydalanarak daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalization is a phenomenon that has brought about radical changes in almost every area of daily life, along with the rapid development and spread of technology. This process means processing, storing and transmitting information in digital format and has had great effects on the economic, social, cultural and political spheres. This study examines digitalization and artificial intelligence applications in the Azerbaijani media: they are developing in parallel with global trends and the opportunities offered by these technologies are leading to the reshaping of the media sector. In this context, understanding the effects of digitalization and artificial intelligence on the media is of great importance in terms of predicting future developments. Digitalization in Azerbaijan has emerged as a rapidly developing process, especially in recent years. The transformations in the country's economic and social structure are closely related to the adoption and spread of digital technologies.The media sector is also one of the areas most affected by this transformation. Traditional media tools such as television, radio and printed newspapers are gradually being replaced by digital platforms, while the internet and social media remain at the forefront of this process. The impact of digitalization on media in Azerbaijan has also changed content production processes. Digital platforms offer great advantages over traditional media tools in terms of speed and access, which leads media organizations to digitalize. Traditional media organizations are reconsidering their content production strategies in the process of adapting to digital platforms and aim to reach wider audiences by taking advantage of the opportunities offered by new media tools.