1982 Anayasası'nın 90/5. maddesine göre insan hakları andlaşmalarının Türk hukukundaki yeri
The place of human rights conventions in Turkish law according to the 5th paragraph of article 90 of the 1982 Constitution
- Tez No: 990768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada Anayasa m.90'a 2004 yılında gerçekleştirilen değişiklikle eklenen cümlenin ne anlama geldiği ve insan haklarına dair sözleşmelerin Türk hukukunda ne şekilde uygulanabileceği sorunlarına çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Değişiklik öncesi ve sonrası dönemlerde, uluslararası antlaşmaların Türk Hukukunda normlar silsilesindeki yerinin tespiti, ortaya çıkan sorunlar ve çözüm yolları, yargı mercilerinin kararlarına ne ölçüde etki ettiğinin açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde uluslararası antlaşmalar ve bu anlaşmaların iç hukuktaki yeri hususu irdelenecektir. İkinci bölümünde ise Anayasa'nın 90. maddesine eklenen cümledeki kavramlar, bu kavramların anlamı ve kapsamı ele alınacaktır. Ayrıca insan haklarına ilişkin uluslararası antlaşmaların ulusal yargı organlarının kararlarındaki yansımalarına da yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In the study, we struggled to explain the problems of what the sentence added to the 90th article of the Constitution with the amendment made in 2004 means and how human rights agreements can be implemented in Turkish law. It is aimed to determine the place of international agreements in the series of norms in Turkish Law in the periods before and after the amendment, to clarify the problems and solutions that arise, and to what extent they affect the decisions of judicial authorities. In the first part of the study, international agreements and the place of these agreements in domestic law will be handled. In the second part, the concepts mentioned in the additional sentence added to Article 90 of the Constitution, the meaning and scope of these concepts will be discussed. In addition, the reflections of international agreements on human rights in the decisions of national judicial bodies will also be included.