Tar eğitiminde kullanılan metotların karşılaştırmalı incelenmesi ve öğretim elemanları görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Comparative analysis of the methods used in Tar education and evaluation of the opinions of instructors
  1. Tez No: 990769
  2. Yazar: METİN SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAMİL İNANICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Tar eğitiminde kullanılan metotların karşılaştırmalı incelenmesi ve bu metotların öğretim elemanları görüşleri doğrultusunda incelenmesidir. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemleri içerisinde yer alan görüşme tekniği ve doküman inceleme modellerinin birlikte kullanıldığı nitel yönteme göre tasarlanmıştır. Araştırmanın doküman inceleme boyutunda, Tar eğitiminde kullanılan metotlar kapsam, içerik, içeriklerin sıralanması ve öğretim hedefleri açısından incelenerek birbirleriyle karşılaştırmalı olarak analiz edilecektir. Araştırmanın görüşme tekniği boyutunda ise Tar eğitiminde kullanılan metotların kapsamı, içeriği, bu içeriklerin sıralanması, metotlardaki öğretim hedeflerine ve Tar metotlarında yer almasını istedikleri içeriklere yönelik öğretim elemanlarının görüşlerine başvurulacaktır. Bu araştırmada veriler iki farklı kaynaktan elde edilecektir. Bu veri kaynaklarından birincisini Türkiye ve Azerbaycan'da mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda Tar eğitiminde kullanılan metotlar oluşturacaktır. Araştırmada kullanılacak diğer veri kaynağı ise Türkiye'de mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda Tar eğitiminde kullanılan metotlara yönelik görüşlerine başvurulan alan uzmanı akademisyenler oluşturacaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanacak olan“yarı yapılandırılmış”görüşme formu kullanılacaktır. Bu formda, Tar eğitimi veren öğretim elemanlarının Tar eğitiminde kullanılan metotlara yönelik görüşlerini belirlemeye yönelik sorular yer alacaktır. Görüşme formundaki soruların, araştırmanın amacına uygunluğu alan uzmanı akademisyenlerin değerlendirmesine sunularak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılacaktır. Verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz teknikleri birlikte kullanılacaktır. Araştırmanın doküman inceleme boyutunda içerik analizi tekniği kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to make a comparative analysis of the methods used in Tar education and to examine these methods in line with the views of instructors. This research was designed according to the qualitative method in which interview technique and document analysis models were used together. In the document analysis dimension of the research, the methods used in Tar education will be analyzed comparatively in terms of scope, content, sequencing of contents and teaching objectives. In the interview technique dimension of the research, the opinions of the instructors will be sought regarding the scope, content, sequencing of these contents, teaching objectives in the methods and the contents they want to be included in the Tar methods. In this research, data will be obtained from two different sources. The first of these data sources will be the methods used in Tar education in institutions providing vocational music education in Turkey and Azerbaijan. The other data source to be used in the research will be the field expert academicians whose opinions were consulted about the methods used in Tar education in institutions providing vocational music education in Turkey. A“semi-structured”interview form to be prepared by the researcher will be used as a data collection tool in the study. This form aims to determine the opinions of Tar instructors about the methods used in Tar education.