Robert Walser'in romanlarında kadın figürü:“Tanner Kardeşler”ve“Haydut”
The female figure in Robert Walser's novels: The Tanner Brothers and The Robber
- Tez No: 990776
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR NALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Robert Walser'in“Tanner Kardeşler”ve“Haydut”adlı romanlarında kadın figürünün temsilini incelemeyi amaçlamaktadır. İsviçreli yazar Walser, modern edebiyatın erken dönem temsilcilerinden biri olarak, bireyin iç dünyasına yönelen anlatımıyla dikkat çeker. Ancak onun eserlerinde kadın karakterler genellikle arka planda kalır, kimi zaman yalnızca başkarakterin içsel çatışmalarını yansıtan birer araç hâline gelirler. Bu tezde, söz konusu romanlardaki kadın figürleri feminist edebiyat kuramları ve anlatı çözümlemesi ışığında ele alınarak, kadının özne mi yoksa nesne olarak mı konumlandığı tartışılacaktır. Aynı zamanda bu figürlerin başkahramanların bireysel, toplumsal ve duygusal dönüşümlerindeki işlevleri sorgulanacaktır. Tez, kadın karakterlerin görünürdeki edilgenliklerinin altında yatan yapısal ve anlatısal nedenleri irdeleyerek, Walser'in metinlerindeki kadın figürünün daha derin ve çok katmanlı bir temsil biçimine işaret edip etmediğini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the representation of the female figure in Robert Walser's novels The Tanner Brothers and The Robber. As an early representative of modern literature, the Swiss author Walser is noted for his narrative focus on the inner world of the individual. However, in his works, female characters generally remain in the background, sometimes serving merely as instruments reflecting the protagonist's internal conflicts. In this thesis, the female figures in these novels will be analyzed through the lens of feminist literary theories and narrative analysis, discussing whether women are positioned as subjects or objects. Additionally, the roles these figures play in the protagonists' individual, social, and emotional transformations will be examined. By investigating the structural and narrative reasons underlying the apparent passivity of female characters, the thesis aims to reveal whether Walser's representation of women points to a deeper and more layered form of literary portrayal.