Erzurum Ovası'nın dağlık kesimi'nde savunmalı bir yerleşim; Bizdingaz Kalesi'nin modern arkeolojik yüzey araştırması yöntemleriyle incelenmesi
A defended settlement in the mountainous part of the Erzurum Plain; An investigation of the Bizdingaz Fortress using modern archaeological survey methods
  1. Tez No: 990798
  2. Yazar: UMUT İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET IŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, araştırma alanının hem fiziki hem de kültürel bağlamda daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla öncelikli olarak bölgenin coğrafi özelliklerinin ayrıntılı bir şekilde ele alınması uygun görülmüştür. Söz konusu coğrafi inceleme, makro ölçekten mikro ölçeğe doğru sistematik bir yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, ilk olarak Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biri olan Doğu Anadolu Bölgesi'nin genel coğrafi yapısı çeşitli yönleriyle değerlendirilmiştir. Ardından, bölge içerisinde yer alan ve tarihsel, kültürel, stratejik açıdan önemli bir konuma sahip olan Erzurum ilinin fiziki ve beşerî coğrafi özelliklerine değinilmiştir. Son olarak, araştırmanın temel odağını oluşturan Bizdingaz Kalesi'nin bulunduğu mikro coğrafya analiz edilerek, saha çalışmasının yapıldığı yerleşim alanının doğal çevresi, topoğrafyası ve ekolojik koşulları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Her ne kadar coğrafi koşullar bir yerleşim alanının gelişimi ve kullanımı açısından son derece belirleyici olsa da bu çalışmada bölgenin tarihi geçmişi ile burada gerçekleştirilen arkeolojik araştırmaların tarihsel süreç içerisindeki gelişim evrelerinin de ele alınması önemli bir gereklilik olarak görülmüştür. Bu doğrultuda, Doğu Anadolu Bölgesi'nin tarih öncesi dönemlerden itibaren geçirdiği tarihsel evrim genel hatlarıyla özetlenmiş; sonrasında ise, Bizdingaz Kale Yerleşimi'nin de içinde yer aldığı Erzurum ilinin tarihsel gelişimi kronolojik bir çerçevede aktarılmıştır. Erzurum'un çeşitli uygarlıklar dönemindeki konumu, kültürel katmanları ve tarihsel süreç içerisindeki sosyo-politik değişimleri bu bölümde ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Tezin bir diğer temel bileşenini, yüzey araştırma yöntemleri ve bu yöntemlerin zaman içerisinde geçirdiği değişim süreci oluşturmaktadır. Bu kapsamda, yüzey araştırmalarının bilimsel arkeoloji içindeki yeri ve tarihsel gelişimi ele alınmış; bu yöntemin ilk uygulanmaya başlandığı dönemlerden günümüze kadar geçirdiği teknik evrim ve kavramsal dönüşüm analiz edilmiştir. Araştırmanın bu bölümünde ayrıca yüzey araştırması öncesinde planlanması gereken aşamalar, saha çalışmaları sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve araştırma sonrası yapılması gereken işlemler genel hatlarıyla aktarılmıştır. Modern teknolojik araçların (örneğin uzaktan algılama, GPS destekli veri toplama, dijital haritalama teknikleri vb.) yüzey araştırmalarına sağladığı katkılar, bu süreçteki yenilikçi yaklaşımlar bağlamında değerlendirilmiştir. Tüm bu teorik ve tarihsel çerçevelerin ortaya konulmasının ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınan gerekli izinler doğrultusunda Bizdingaz Kale Yerleşimi'nde bir öğrenci arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu saha çalışmasına ilişkin yöntemsel detaylar, hazırlık süreci, uygulama aşamaları ve elde edilen bulgular titizlikle raporlanmıştır. Çalışmanın bu kısmı, araştırmanın uygulamalı yönünü temsil etmesi bakımından özel bir önem arz etmektedir. Tez çalışmasının son bölümünde ise Bizdingaz Kalesi'nin arkeolojik yapısı kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Bu bölümde kalenin topografik konumu, mimari yapısı, inşa tekniği ve alanda tespit edilen kültürel buluntular detaylandırılmış; kalenin yerleşim planı ve savunma stratejilerine ilişkin çıkarımlar sunulmuştur. Ayrıca, bu bulguların bölgedeki diğer Geç Tunç – Erken Demir Çağ yerleşimlerine olan benzerlik ve farklılıkları da karşılaştırmalı bir biçimde analiz edilmiştir. Son olarak, tüm bulgular ışığında gerçekleştirilen genel değerlendirme ve çıkarımlarla birlikte çalışma bir sonuç bölümü ile tamamlanmıştır. Bu sonuçlar hem Bizdingaz Kale yerleşimine ilişkin mevcut bilgi birikimine katkı sunmakta hem de gelecekte yapılacak daha kapsamlı kazı ve araştırmalar için bilimsel bir zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to better understand the research area in both physical and cultural contexts, it was deemed appropriate to first examine the geographical features of the region in detail. The geographical examination in question was carried out with a systematic approach from macro to micro scale. In this context, firstly, the general geographical structure of the Eastern Anatolia Region, one of the seven geographical regions of Türkiye, was evaluated in various aspects. Then, the physical and human geographical features of Erzurum province, which is located in the region and has an important position in terms of historical, cultural and strategic aspects, were mentioned. Finally, the micro geography of Bizdingaz Castle, which is the main focus of the research, was analyzed and the natural environment, topography and ecological conditions of the settlement area where the field study was conducted were examined in detail. Although geographical conditions are extremely determinative in terms of the development and use of a settlement area, in this study, it was deemed an important necessity to address the historical past of the region and the development stages of the archaeological research carried out here in the historical process. In this context, the historical evolution of the Eastern Anatolia Region since prehistoric times was summarized in general terms; then, the historical development of Erzurum province, which also includes the Bizdingaz Castle Settlement, was conveyed in a chronological framework. Erzurum's position in various civilizations, its cultural layers and its socio -political changes in the historical process were analyzed in detail in this section. Another fundamental component of the thesis is the surface survey methods and the process of change that these methods have undergone over time. In this context, the place and historical development of surface surveys in scientific archaeology are discussed; the technical evolution and conceptual transformation of this method from the period when it was first applied to the present day are analyzed. In this section of the research, the stages that need to be planned before the surface survey, the points that need to be considered during field work and the procedures that need to be carried out after the survey are outlined in general terms. The contributions of modern technological tools (such as remote sensing, GPS-supported data collection, digital mapping techniques, etc.) to surface surveys are evaluated in the context of innovative approaches in this process. After the emergence of all these theoretical and mathematical frameworks, a student field study was carried out in Bizdingaz Castle Settlement, in line with the necessary permissions obtained from the Ministry of Culture and Tourism. The stages related to these field studies, the preparation process, the implementation stages and the findings obtained are analyzed and reported. This part of the study is of particular importance as it represents the mathematical applied aspect. In the last part of the thesis, the archaeological structure of Bizdingaz Castle is discussed in a summarized manner. In this section, the topographic location of the castle, its architectural structure, construction technique and cultural findings discovered in the area are detailed; Inferences regarding the settlement plan and defense methods of the castle are presented. Additionally, the similarities and differences of this find with other Late Bronze – Early Iron Age settlements in the region were analyzed comparatively. Finally, the study is completed with a conclusion section with general evaluations and conclusions made in the light of all findings. These results contribute to the current knowledge of the Bizdingaz Kale settlement and also prepare a scientific basis for more comprehensive excavations and research to be carried out in the future.