Şehrnûş Parsîpûr'un“Zenân-i Bedûn-i Merdân”adlı büyülü gerçekçilik romanının teknik açıdan çözümlenmesi
A technical analysis of Shahrnush Parsipur's magical realist novel“Women Without Men”
- Tez No: 990817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Şehrnûş Parsîpûr'un Zenân-i Bedûn-i Merdân (Erkeksiz Kadınlar) adlı romanını teknik anlatı unsurları açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Parsîpûr'un anlatı dünyası, gerçek ile olağanüstü olanı bir arada sunan büyülü gerçekçilik estetiğiyle şekillenir. Bu bağlamda, çalışma iki temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, büyülü gerçekçilik kuramı kuramsal bir çerçevede ele alınmış; bu türün Latin Amerika kökenli örneklerinden ayrışarak İran edebiyatındaki yansımaları ve özgün biçim alışları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Erkeksiz Kadınlar romanı yapı, anlatıcı ve bakış açısı, zaman kurgusu, karakterler ve mekân gibi temel teknik bileşenler ışığında çözümlenmiştir. Romanın parçalı anlatı yapısı, çok sesli karakter örgüsü, simgesel dönüşümler ve mekânsal kurgusu ayrıntılı biçimde ele alınarak Parsîpûr'un anlatı stratejileri ortaya konmuştur. Yapılan çözümlemeler, yazarın büyülü gerçekçiliği bir anlatım biçimi olmanın ötesinde, kadın kimliğine ve toplumsal cinsiyet ilişkilerine dair eleştirel bir zemin olarak kullandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This work aims to analyze Zanan-e Bedun-e Mardan (Women Without Men), a novel by Shahrnush Parsipur, through a technical narrative framework. Parsipur's narrative universe is shaped by the aesthetics of magical realism, blending the real with the supernatural. The work is divided into two main sections. The first section presents a theoretical overview of magical realism, with particular attention to its divergence from Latin American models and its unique manifestations within Iranian literature. The second section focuses on a structural analysis of Women Without Men, examining core narrative elements such as structure, narrator and point of view, temporal construction, character design, and spatial composition. Through detailed analysis, the study reveals how Parsipur's narrative employs a fragmented structure, polyphonic character development, symbolic transformations, and layered spatial representations. The findings indicate that the author uses magical realism not merely as a stylistic tool, but as a critical space for questioning female identity and gender relations.