Yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararlarının ardından Türk mahkemelerinde mal rejiminin tasfiyesi sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar
Emerging legal issues in the liquidation of matrimonial property regimes in Turkey following foreign divorce judgments
- Tez No: 990818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR KÜPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde her yıl boşanan çiftlerin sayısı hızla artmaktadır. Bu artış ülkemizde yaşayan yabancı çiftler arasında da yaşanmaktadır. Son dönemdeki göç dalgaları, yabancı unsur taşıyan boşanma davaları ile mal rejimi tasfiyelerine ilişkin davalarda beklenenin üzerinde bir artışa yol açmıştır. Genellikle Türk mahkemeleri veya yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararlarının ardından Türk mahkemelerinde mal rejiminin tasfiyesine yönelik davalar açılmaktadır. Bu çalışmanın kapsamı, Türkiye' de tanınan yabancı boşanma kararlarına istinaden açılan mal rejiminin tasfiyesine yönelik davalarda ortaya çıkabilecek problemleri inceleyerek çözüm yollarının sunulması ile sınırlı tutulmuştur. Söz konusu davalarda 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanunu' nun 15. maddesinin uygulanması muhtemel olduğu için bu madde çalışmamızda incelenmiştir. Genellikle Türkiye' de tanınan yabancı boşanma kararlarına istinaden açılan mal rejiminin tasfiyesine yönelik davalarda mahkeme tarafından yabancılık unsuruna ilişkin inceleme yapılmadan doğrudan Türk hukuku uygulanmaktadır. Bu uygulama Türk mahkemeleri tarafından tanınan yabancı boşanma kararlarına istinaden açılan mal rejimi tasfiyesine yönelik davalardaki zamanaşımı meselesini ekseriyetle etkilemektedir. Uygulamada Türkiye' de tanınan yabancı boşanma kararlarına istinaden açılan mal rejiminin tasfiyesine yönelik davalarda uygulanacak ülke hukukunun belirlenmesi ve dava zamanaşımı önemli bir sorundur. Bu bağlamda çalışmamızda çelişkili Yargıtay kararları eşliğinde incelemeler yapılmış, ayrıca söz konusu davaların ayni ve nakdi tasfiye taleplerine ilişkin olması durumları ayrı ayrı incelenerek, hem uygulanacak hukuka hem de zamanaşımı konusuna etkisi incelenmiştir. Yabancı adli ve idari boşanma kararlarının Nüfus Hizmetleri Kanunu madde 27A gereği idari yoldan tanınması mümkün hale gelmiştir. Bu idari tanımanın, mal rejiminin tasfiyesine yönelik davalarda aranan evliliğin sona ermesi ön koşuluna ve dava zamanaşımı meselesine etkisi bu çalışmanın kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of divorced couples in our country is increasing rapidly each year. This increase is also observed among foreign couples residing in our country. Recent waves of migration have led to a higher-than-expected rise in divorce cases involving a foreign element, as well as in cases concerning the liquidation of matrimonial property regimes. Typically, following divorce decrees issued by Turkish or foreign courts, cases are filed before Turkish courts for the liquidation of matrimonial property regimes.The scope of this study is limited to examining the problems that may arise in lawsuits filed for the liquidation of matrimonial property regimes based on foreign divorce decrees recognized in Turkey, and to proposing potential solutions to those problems. Since Article 15 of the Turkish Private International and Procedural Law (Law No. 5718) is likely to be applicable in such cases, it is examined in this study. In practice, Turkish courts tend to apply Turkish law directly in cases concerning the liquidation of matrimonial property regimes, which are filed based on foreign divorce decrees recognized in Turkey, without conducting a proper examination of the foreign element. This practice frequently affects the issue of the statute of limitations in such cases. Determining the applicable law and addressing the statute of limitations in cases filed in Turkey for the liquidation of matrimonial property regimes based on recognized foreign divorce decrees constitutes a significant legal challenge. In this context, our study examines the matter in light of conflicting decisions of the Supreme Court of Appeals (Yargıtay), and evaluates the impact of the nature of the claims—whether related to real (in rem) or monetary (in personam) liquidation—on both the applicable law and the statute of limitations. Furthermore, it has become possible to recognize foreign judicial and administrative divorce decisions through administrative procedures pursuant to Article 27A of the Population Services Law. The effect of such administrative recognition on the prerequisite of marital dissolution and the statute of limitations in lawsuits concerning the liquidation of matrimonial property regimes is also addressed within the scope of this study.