Türkiye'deki geçici koruma altındaki Suriye vatandaşları için kalıcı çözümler
Permanent solutions for Syrian citizens under temporary protection in Türkiye
- Tez No: 990820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YILDIZ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı; Türkiye'de geçici koruma altında bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının mevzuat, mahkeme kararları ve doktrindeki görüşler, güncel ve tarihteki uygulamalar incelenerek bu kişilerin kalıcı çözümlere erişiminin hukuki yönlerini ortaya koymaktır. Bu çalışma ile öncelikle geçici korumanın tarihsel serüvenine ve benzer düzenlemeler ile olan ilişkisine yer verilmiştir. Ardından karşılaştırmalı ve ulusal hukukta geçici korumanın tanımı ve içeriği ortaya konulmuştur. Son olarak kalıcı çözüm yolları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to present the legal aspects of the access to permanent solutions by examining the legislation, court decisions, doctrine opinions, current and historical practices of the Syrian Arab Republic citizens under temporary protection in Turkey. This study primarily covers the historical adventure of temporary protection and its relationship with similar regulations. Then, the definition and content of temporary protection in comparative and national law are presented. Lastly, the permanent solutions are explained.