Kamu harcamalarında etkinlik ve verimlilik: Giresun Belediyesi hizmetleri üzerine bir alan araştırması
Effectiveness and efficiency in public expenditure: A field study on Giresun Municipality services
  1. Tez No: 990848
  2. Yazar: MÜJDAT ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU CELAYİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
İnsanların toplu yaşama eğilimleri, kolektif ihtiyaçların ortaya çıkmasına yol açmış, bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla toplumlar çeşitli örgütlenmeler kurmuştur. Devlet; adaletin sağlanması, güvenliğin tesis edilmesi ve toplumsal düzenin korunması amacıyla ortaya çıkmış en organize yapıdır. Devlet, bu görevleri yerine getirmek için mali kaynaklara ihtiyaç duymuş ve bu amaçla yapılan harcamalar kamu harcamaları olarak adlandırılmıştır. Zamanla artan toplumsal ihtiyaçlar, kamu harcamalarını arttırmasının yanı sıra etkinlik ve verimlilik sorunlarının da gündeme gelmesine neden olmuştur. Kamu hizmetleri, merkezi ve yerel yönetimler aracılığıyla sunulmaktadır. Yerel yönetimler, vatandaşların ihtiyaçlarını en etkili ve verimli biçimde karşılamakla yükümlüdür; ancak sınırlı kaynaklar nedeniyle mevcut kaynakların yönetimi büyük önem taşımaktadır. Yerel yönetimlerin başarısı, bu kaynakların etkili ve verimli kullanımı ile mümkündür. Bununla birlikte, kaynaklar ne kadar etkin kullanılsa da tüm ihtiyaçlar karşılanamayacağından öncelikli olan ihtiyaçların belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Giresun Belediyesi'nde kamu harcamalarının etkinliği ve verimliliğine ilişkin vatandaş görüşlerini incelemektir. Araştırma, anket yöntemiyle yürütülmüş olup, elde edilen veriler doğrultusunda ilgili değişkenler üzerine yorumlar ve öneriler geliştirilmiştir. Araştırma, yalnızca Giresun Belediyesi sınırları içinde gerçekleştirilmiş olup, 31.03.2019 – 31.03.2024 dönemini kapsamaktadır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Giresun kent merkezinde ikamet eden vatandaşlar, örneklemi ise bu evrenden rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen katılımcılar oluşturmaktadır. Analiz sonuçlarına göre, Giresun Belediyesi'nin bazı temel hizmetlerde etkin olduğu belirlenmiş; ancak katılımcıların genel olarak belediye hizmetlerini etkin ve verimli bulmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tendency of people to live in groups has led to the emergence of collective needs, and societies have established various organizations to meet these needs. The state is the most organized structure that has emerged to ensure justice, establish security, and protect social order. The state has needed financial resources to fulfill these duties, and the expenditures made for this purpose have been called public expenditures. Over time, increasing social needs have increased public expenditures, but have also brought to the forefront issues of effectiveness and efficiency. Public services are provided through central and local governments. Local governments are responsible for meeting the needs of citizens in the most effective and efficient way; however, due to limited resources, the management of existing resources is of great importance. The success of local governments is possible through the effective and efficient use of these resources. However, even with the most effective use of resources, not all needs can be met, so it is necessary to identify the priority needs. The aim of this study is to examine the opinions of citizens regarding the effectiveness and efficiency of public expenditures in Giresun Municipality. The research was conducted using the survey method, and interpretations and suggestions were developed on the relevant variables based on the data obtained. The research was conducted solely within the boundaries of Giresun Municipality and covers the period from March 31, 2019 to March 31, 2024. The study utilized a survey model, a quantitative research method. The population of the study consists of citizens residing in the Giresun city center, and the sample comprises participants selected from this population using a random sampling method. According to the analysis results, Giresun Municipality was found to be effective in some basic services; however, it was concluded that participants generally did not find municipal services effective and efficient.