İnegöl'de (Bursa) yaşlı ayrımcılığı
Ageism in Inegöl (Bursa)
- Tez No: 990851
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada ve Türkiye'de yaşlı nüfusun artışı 20. yüzyılın sonlarında gerçekleşmeye başlamıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sağlık sistemlerinde meydana gelen gelişmeler, yaşlı nüfusun artmasına neden olmuştur. Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı 1985 yılında %4,2 iken 2024 yılında bu oran %10,6 olarak tespit edilmiştir. İnegöl ilçesinde ise 1985 yılındaki yaşlı nüfus oranı %5,9 iken 2024 yılında %8,7'ye yükselmiştir. Yaşlı nüfus oranının artmasının olumlu ve dolaylı olarak olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu oran artışının beraberinde getirdiği olumsuz durumlardan biri ayrımcılıktır. Yaşlı ayrımcılığı konusu yaşlı nüfusun artmasıyla gündeme gelmiştir. Yaşlı ayrımcılığı, ırkçılık ve cinsiyetçilik gibi ayrımcılık türlerinden biridir. Bu ayrımcılık türü sanayinin geliştiği, modernleşmekte olan toplumlarda görülmektedir. Bu araştırma, İnegöl ilçesinin mekânsal özelliği ile katılımcıların sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik değişkenlerinin yaşlı ayrımcılığıyla olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda yöntem olarak kesitsel tarama metodu uygulanmıştır. Bu araştırmaya 556 katılımcının formu dahil edilmiştir. Çalışmada toplanan verilere keşfedici ve açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizi sonucunda ölçek 15 maddeden oluşturulmuştur. Ölçeğin alt boyutları ise kaçınma, stereotip ve ayrımcılık olarak belirlenmiştir. Araştırmanın ANOVA ve T testleri sonuçlarına göre kırsal alanda yaşayanların daha ayrımcı olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanında katılımcıların demografik özelliklerine göre yaşlı ayrımcılığı düzeyi incelenmiştir. Bireylerin yaş durumu ve eğitim seviyesi yaşlı ayrımcılığında anlamlı bir farklılığa sebep olmuştur. Ayrıca katılımcıların ekonomik düzeyleri yaşlı ayrımcılığında etkili olan diğer bir değişkendir. Bununla birlikte katılımcıların sosyal tutum ve davranışları yaşlılara karşı bakış açısında ayrımcı tutumları ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the elderly population in the world and in Turkey started to take place at the end of the 20th century. With the advancement of technology, developments in health systems have led to an increase in the elderly population. While the rate of elderly population in Turkey was 4.2% in 1985, this rate was determined as 10.6% in 2024. In İnegöl district, while the proportion of elderly population was 5.9% in 1985, this rate increased to 8.7% in 2024. The increase in the proportion of the elderly population has both positive and indirect negative effects. One of the negative consequences of this increase is discrimination. The issue of elderly discrimination has come to the agenda with the increase in the elderly population. Age discrimination is one of the types of discrimination such as racism and sexism. This type of discrimination is seen in modernizing societies where industry is developing. This study aims to examine the relationship between the spatial characteristics of İnegöl district and the socio-demographic and socio-economic variables of the participants with elderly discrimination. In accordance with the aim of the study, cross-sectional survey method was applied. The forms of 556 participants were included in this study. Exploratory and exploratory factor analysis was performed on the data collected in the study. As a result of the factor analysis, the scale consisted of 15 items. The subdimensions of the scale were identified as avoidance, stereotype and discrimination. According to the results of ANOVA and T-tests, it was observed that those living in rural areas were more discriminatory. The level of elderly discrimination was analyzed according to the demographic characteristics of the participants. Age status and education level of the individuals caused a significant difference in elderly discrimination. In addition, differences in the economic level of the participants caused elderly discrimination. In addition, the social attitudes and behaviors of the participants revealed discriminatory attitudes towards the elderly.