Aile sağlığı merkezine başvuran 18-65 yaş arası kişilerde siberkondri düzeyi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of cyberchondria level and affecting factors in people aged 18-65 who apply to family health center
- Tez No: 990857
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, aile sağlığı merkezine başvuran 18-65 yaş arası bireylerin siberkondri düzeylerini ve bu düzeyi etkileyen faktörleri değerlendirmek, ayrıca birinci basamak sağlık hizmetlerinde bu konuda farkındalık oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, 25.07.2024 ve 25.01 2025 tarihleri arasında Zonguldak Kilimli Çatalağzı Aile Sağlığı Merkezi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya 18–65 yaş aralığında 397 birey dâhil edilmiştir. Veriler, sosyodemografik form ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği (CSS-12; 12–60 puan) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Katılımcıların ortalama CSS-12 puanı 25,12 ± 8,88'dir. Siberkondri düzeyleri cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, eğitim düzeyi, meslek, yerleşim yeri, kronik hastalık ve ilaç kullanımıyla anlamlı ilişkiler göstermiştir (p < 0,05). İnternette sağlıkla ilgili bilgi arama sıklığı, çevrimiçi bilgilere güven ve bu bilgilerle karar verme eğilimi siberkondri düzeyini belirgin biçimde artırmıştır (p < 0,001). En yüksek fark, doktora gitmeden önce internetten araştırma yapan bireylerde görülmüştür (p < 0,001; d = 1,09). Sonuç: Genç, kadın, bekâr, çocuksuz ve üniversite mezunu bireylerde siberkondri daha yüksektir. Buna karşılık, düzenli sağlık hizmeti kullanan ve kronik hastalığı olanlarda düzeylerin düşük olması, hekimle kurulan sürekli ve güven temelli ilişkinin dijital kaygıyı azaltabileceğini göstermektedir. Siberkondrinin birinci basamakta tanınması, dijital çağda hasta-hekim ilişkisinin güçlendirilmesi ve koruyucu sağlık hizmetlerinin etkinliğinin artırılması açısından önemlidir
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study was to evaluate the levels of cyberchondria and the factors influencing these levels among individuals aged 18–65 who applied to a family health center, and to raise awareness of this issue within the scope of primary health care services. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted between 25.07.2024 and 25.01.2025, at Zonguldak Kilimli Çatalağzı Family Health Center. A total of 397 participants aged 18–65 years were included. Data were collected using a sociodemographic questionnaire and the Cyberchondria Severity Scale–Short Form (CSS-12; 12–60 points). Results: The average score of CSS-12 among participants was 25.12 ± 8.88. Cyberchondria levels showed significant associations with gender, age, marital status, number of children, education, occupation, place of residence, chronic disease, and regular medication use (p < 0.05). The frequency of searching for health information online, trust in online sources, and decision-making based on such information significantly increased cyberchondria levels (p < 0.001). The highest difference was observed among participants who searched the internet before consulting a physician (p < 0.001; d = 1.09). Conclusion: Cyberchondria levels were higher among young, female, single, childless, and university-educated individuals, while lower levels were observed among those with chronic diseases or regular contact with health services. These findings suggest that a continuous and trust-based relationship with healthcare providers may mitigate digital health-related anxiety. Recognizing cyberchondria in primary care is crucial for strengthening the physician–patient relationship and enhancing the effectiveness of preventive health services in the digital era.