Continuous review limited backorder (r,q) inventory systemwith strategic customers and information availability
Bekleme süresine duyarlı heterojen müşterileri içeren sürekli izlenen sınırlı stok geri siparişli (r,q) envanter modeli
  1. Tez No: 990889
  2. Yazar: HALİS OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın motivasyonu, bekleme süresine duyarlı heterojen müşterileri içeren sürekli gözden geçirmeli, sınırlı stok geri siparişli (r,Q) envanter modelinin denge davranışını karakterize etmektir. Çalışmada, müşterilerin sisteme geldiklerinde üç bilgi düzeyinden biriyle karşılaşabilecekleri varsayılmaktadır: bilgi yokluğu, stok tükenme bilgisi veya tam stok durumu bilgisi. Toplam potansiyel müşteri geliş süreci homojen bir Poisson süreci olarak modellenmiştir; ancak, heterojen bekleme duyarlılıkları ile bilgiye erişim farklılıklarının etkileşimi sonucu, dengede duruma bağlı bir Poisson süreci ortaya çıkmaktadır. Çalışmada hem deterministik hem de üstel tedarik süresi durumları incelenmiştir. Öncelikle, homojen Poisson müşteri gelişleri ve deterministik tedarik süreleri altında, sürekli gözden geçirmeli ve sınırsız geri siparişli (r,Q) politikasında bekleme süresinin koşullu dağılımı türetilmiştir. Bildiğimiz kadarıyla, bu analiz literatürde daha önce yer almamaktadır. İkinci olarak, herhangi bir sürekli gözden geçirmeli (r,Q) modeli için buna karşılık gelen analojik bir toplu (bulk) kuyruk sistemi sunulmuştur. Ek değişken tekniği kullanılarak, bu toplu kuyruk sistemi için ileri Kolmogorov denklemleri formüle edilmiştir. Bu sistem, duruma bağlı Poisson geliş süreci, sonsuz sayıda sunucu, her birinin sabit büyüklükte Q müşteriden oluşan toplu hizmet verdiği deterministik hizmet süreleri ile tanımlanmaktadır. En fazla bir sunucunun çalıştığı durumda bu denklemlere kapalı formda çözümler elde edilmiştir. Birden fazla sunucunun faal olduğu durumlarda ise, denklemleri çözmek ve durağan davranışı yaklaşık olarak elde etmek için sonlu farklar tabanlı sayısal bir yöntem geliştirilmiştir. Sunulan analoji, türetilen ileri Kolmogorov denklemleri, tek sunuculu durumda elde edilen analitik çözümler ve geliştirilen sayısal yöntem literatüre yeni katkılar olarak değerlendirilmektedir. Sonrasında, deterministik tedarik sürelerine sahip sürekli gözden geçirmeli, sınırlı geri siparişli (r,Q) modeli incelenmiştir. Burada da, müşterilerin sisteme geldiklerinde üç bilgi düzeyinden biriyle karşılaştıkları varsayılmaktadır: bilgi yokluğu, stok tükenme bilgisi veya tam stok bilgisi. Müşteriler, bekleme sürelerine olan duyarlılıkları ile heterojendir ve mevcut bilgi düzeyi ile sistem durumuna bağlı olarak satın alma veya vazgeçme kararı vermektedirler. En fazla bir açık siparişin bulunduğu durumda, sistemin geliş, ayrılış ve keyfi zaman noktalarındaki tam denge davranışı, stokla ilgili ölçütler (envanter metrikleri) ve koşullu/koşulsuz bekleme süresi karakterizasyonları tam olarak verilmiştir. Birden fazla açık siparişin bulunduğu durumlarda ise, denge davranışını, stok metriklerini ve bekleme süresi karakterizasyonlarını yaklaşık olarak elde etmek için sonlu farklara dayalı sayısal yöntemimiz kullanılmıştır. Son olarak, üstel tedarik süresine sahip ve en fazla bir açık siparişin bulunduğu durumda, tam denge davranışı, stok metrikleri ve koşullu/koşulsuz bekleme süresi karakterizasyonları türetilmiştir. Birden fazla açık siparişin bulunduğu durumlar için ise, tam denge davranışı ile bekleme süresi dağılımlarını elde etmek üzere kombinatoryal bir yöntem önerilmiştir. Bu çalışmada geliştirilen denge davranışları ve bekleme süresi karakterizasyonlarının mevcut literatürde yer almadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The motivation of this study is to characterize the equilibrium behavior of a continuous review, limited-backorder (r,Q) inventory model that accommodates heterogeneous, waiting-time-sensitive customers. We assume that arriving customers may be presented with one of three information levels upon arrival: no information, stockout information, or complete stock-availability information. The cumulative potential arrival process is modeled as a homogeneous Poisson process; however, the interaction of heterogeneous waiting sensitivities and varying information availability results in a state-dependent Poisson process in equilibrium. Both deterministic and exponential procurement lead-time settings are investigated. First, we derive the conditional waiting-time distribution for a continuous review, unlimited-backorder (r,Q) policy with homogeneous Poisson arrivals and deterministic procurement lead times, an analysis that, to the best of our knowledge, does not currently exist in the literature. Second, for any continuous review (r,Q) model, we introduce an analogous bulk queueing representation. Using the supplementary variable technique, we formulate the Forward Kolmogorov equations corresponding to this bulk queueing system, which features a state-dependent Poisson arrival process, an infinite number of servers, fixed batch service of size Q, and deterministic service times. We obtain closed-form solutions to these equations in the case where at most one server is operational. For cases involving multiple operational servers, we develop a finite-difference-based numerical technique to solve the equations and approximate steady-state behavior. We note that the proposed analogy, the derived Forward Kolmogorov equations, the analytical solutions for the single-server case, and the numerical technique are all novel contributions to the literature. Next, we focus on the continuous review, limited-backorder (r,Q) model with deterministic procurement lead times. Arriving customers are assumed to be presented with one of the three information levels: no information, stock-out information, or complete stock availability. Customers are heterogeneous with respect to their waiting-time sensitivity and upon arrival, decide strategically whether to purchase or balk based on the available information and the state of the system. For the case with at most one outstanding order, we provide exact equilibrium behavior at arrival, departure, and arbitrary epochs, as well as exact characterizations of inventory metrics and conditional or unconditional waiting-time distributions. For cases with multiple outstanding orders, we employ our finite-difference-based technique to obtain satisfactory numerical approximations for the equilibrium behavior, inventory metrics, and waiting-time characterizations. Finally, for the exponential lead-time case with at most one outstanding order, we derive the exact equilibrium behavior, inventory metrics, and conditional or unconditional waiting-time characterizations. For cases with multiple outstanding orders, we propose a combinatorial method to determine the exact equilibrium behavior and waiting-time distributions. We note that the equilibrium behaviors and waiting-time characterizations developed in this study do not appear to exist in the existing literature.