Parotis kitlelerinde preoperatif tanı yöntemlerinin postoperatif histopatolojik tanısı ile karşılaştırılması
Comparison of preoperative diagnostic methods with postoperative histopathological findings in parotid masses
  1. Tez No: 982986
  2. Yazar: MUHSİN ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET ERDEMES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, parotis bezi kitlesi nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalarda, preoperatif ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) ile ultrasonografi (USG) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularının, postoperatif histopatolojik tanılarla karşılaştırılarak tanısal doğruluklarının değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2014–2024 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda parotis bezi kitlesi nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilen toplam 121 hastanın verileri incelenmiştir. Hastaların ameliyat öncesi dönemde uygulanan ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB), ultrasonografi (USG) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları, cerrahi sonrası elde edilen histopatolojik tanılarla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 121 hastanın %42,1'i kadın (n=51), %57,9'u erkek (n=70) olup, yaş ortalaması 43,72 ± 17,34 (6–82) yıl olarak saptanmıştır.Benign lezyonlarda İİAB'nin duyarlılığı %97,2, özgüllüğü %95,4; USG'nin duyarlılığı %95,5, özgüllüğü %98,1; MRG'nin duyarlılığı %93,3, özgüllüğü %89,3 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre benign tanıda en yüksek duyarlılık İİAB'ye, en yüksek özgüllük ise USG'ye aittir.Malign lezyonlarda İİAB ve MRG'nin hem duyarlılık hem özgüllük oranları %100'dür. USG'nin ise duyarlılığı %71,4, özgüllüğü %95,1 olarak saptanmıştır. Malignite tespitinde en doğru yöntemler İİAB ve MRG'dir. Sonuç: Bu çalışma, parotis bezi tümörlerinin tanısında klinik, radyolojik ve sitolojik değerlendirmelerin birlikte kullanılmasının tanısal doğruluğu artırdığını ortaya koymuştur. En sık görülen benign tümörler pleomorfik adenom ve Warthin tümörü, malign tümörler ise mukoepidermoid karsinom ve adenoid kistik karsinom olarak saptanmıştır. USG, yüzeyel lezyonlarda etkili bir yöntemken; MRG, derin yerleşimli ve kompleks lezyonlarda cerrahi planlama açısından üstünlük sağlamaktadır. İİAB, yüksek duyarlılık ve özgüllüğü ile preoperatif dönemde güvenilir bir tanı aracıdır. Parotis tümörlerinin değerlendirilmesinde multidisipliner yaklaşım şart olup, yeni teknolojilerle desteklenen tanı yöntemleri gelecekte tanı algoritmalarını daha da geliştirecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to evaluate the diagnostic accuracy of preoperative fine-needle aspiration biopsy (FNAB), ultrasonography (USG), and magnetic resonance imaging (MRI) findings in patients undergoing surgical treatment for parotid gland masses by comparing them with postoperative histopathological diagnoses. Method: This retrospective study examined the data of 121 patients who underwent surgical treatment for parotid gland masses at the Department of Ear, Nose, and Throat Diseases, Harran University Faculty of Medicine, between 2014 and 2024. Preoperative FNAB, USG, and MRI findings were compared with postoperative histopathological diagnoses. Results: Of the 121 patients included in the study, 42.1% were female (n=51), 57.9% were male (n=70), and the mean age was 43.72 ± 17.34 years (range: 6–82). For benign lesions, FNAB had a sensitivity of 97.2% and a specificity of 95.4%; USG had a sensitivity of 95.5% and a specificity of 98.1%; MRI had a sensitivity of 93.3% and a specificity of 89.3%. According to these results, FNAB had the highest sensitivity in benign diagnosis, while USG had the highest specificity. For malignant lesions, both FNAB and MRI had a sensitivity and specificity of 100%. USG had a sensitivity of 71.4% and a specificity of 95.1%. FNAB and MRI were the most accurate methods for detecting malignancy. Conclusion: This study demonstrated that the combined use of clinical, radiological, and cytological evaluations increases diagnostic accuracy in parotid gland tumors. The most common benign tumors were pleomorphic adenoma and Warthin tumor, while the most common malignant tumors were mucoepidermoid carcinoma and adenoid cystic carcinoma. While USG is an effective method for superficial lesions, MRI provides superiority in surgical planning for deep-seated and complex lesions. FNAB, with its high sensitivity and specificity, is a reliable preoperative diagnostic tool. A multidisciplinary approach is essential in the evaluation of parotid tumors, and diagnostic methods supported by new technologies will further improve diagnostic algorithms in the future.