Hepatit B açısından potansiyel rezervuar konak olan tıbbi sülüklerin transoveryal nakildeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of medicinal leeches as potential reservoir hosts for Hepatitis B in transovarial transmission
- Tez No: 990942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİCAN BİLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Hirudoterapi, tıbbi sülükler (Hirudo verbana) kullanılarak uygulanan, geleneksel tamamlayıcı tıbbın en eski yöntemlerinden biridir ve günümüzde birçok klinik alanda destekleyici tedavi olarak tercih edilmektedir. Ancak bu yöntemin yaygın kullanımına rağmen, kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlar açısından taşıdığı potansiyel riskler halen önemini korumaktadır. Bu çalışmada, Hepatit B virüsünün (HBV) sülükler aracılığıyla nesiller arası (dikey) bulaş gösterip göstermediği ve sülüklerin biyolojik atıkları veya salgıları yoluyla çevreye yayılıp yayılmadığı araştırılmıştır. HBV ile enfekte insan kanıyla beslenen 52 anaç sülükten elde edilen 90 yavru, 15 çevresel örnek ve 13 yumurta kabuğu, qPCR yöntemiyle analiz edilmiştir. Hiçbir örnekte HBV'ye rastlanmamıştır. Bulgular, sülüklerde HBV'nin dikey bulaş göstermediğini ve çevresel yayılım riskinin düşük olduğunu göstermekte; böylece sürdürülebilir ve güvenli hirudoterapi uygulamaları için bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hirudotherapy, which involves the use of medicinal leeches (Hirudo verbana), is one of the oldest methods of traditional complementary medicine and is currently preferred as a supportive treatment in many clinical fields. However, despite its widespread use, the potential risks it carries in terms of blood-borne infections remain significant. In this study, it was investigated whether the Hepatitis B virus (HBV) can be transmitted vertically through leeches and whether it can spread to the environment through the leeches' biological waste or secretions. A total of 90 juvenile leeches from 52 HBV-exposed adult leeches fed with HBV-infected human blood, along with 15 environmental samples and 13 cocoon shells, were analyzed using the qPCR method. HBV was not detected in any of the samples. The findings indicate that HBV does not show vertical transmission in leeches and that the risk of environmental spread is low, thereby providing a scientific basis for sustainable and safe hirudotherapy practices.