Kontrolsüz kavşaklarda vekil güvenlik ölçütleri ile güvenlik analizi
Safety analysis with surrogate safety measures at unsignalized intersections
  1. Tez No: 990962
  2. Yazar: HAKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PAYIDAR AKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kontrolsüz kavşaklarda meydana gelebilecek potansiyel çarpışma ve çatışmaların önceden belirlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla vekil güvenlik ölçütleri kullanılarak kapsamlı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Farklı şehirlerdeki kontrolsüz kavşaklardan insansız hava araçları (İHA) ile yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edilmiş ve bu görüntülerden taşıtların konum, hız ve zaman serisi verileri Python ve YOLO tabanlı görüntü işleme yöntemleriyle çıkarılmıştır. Analiz sürecinde, özellikle taşıt hızları ile yaklaşım açıları arasındaki ilişkinin, kesişme sonrası süre (KSS) üzerinde belirleyici etkileri incelenmiştir. Bu sayede kaza meydana gelmeden önce riskli etkileşimlerin nicel olarak analiz edilebilmesi mümkün hale gelmiştir. Sonuçlar, KSS'nin sürücü etkileşimlerini anlamada güvenilir bir vekil ölçüt olduğunu ve İHA teknolojisinin trafik güvenliği çalışmalarına geniş görüş açısı, yüksek doğruluk ve uygulanabilirlik gibi önemli katkılar sunduğunu göstermektedir. Çalışmanın genel amacı, kontrolsüz kavşaklarda proaktif güvenlik değerlendirmeleri için bilimsel temelli bir yöntem önermek ve ileride geliştirilebilecek KSS tabanlı izleme ve analiz sistemlerine teorik bir çerçeve sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a comprehensive analysis was conducted using surrogate safety measures to identify and evaluate potential collisions and conflicts that may occur at unsignalized intersections. High-resolution images were obtained from different urban intersections using unmanned aerial vehicles (UAV), and vehicle position, speed, and time-series data were extracted from these images through Python and YOLO based image processing methods. During the analysis, particular emphasis was placed on examining the relationship between vehicle speeds and approach angles, and their determining effects on Post Encroachment Time (PET). In this way, it became possible to quantitatively analyze risky interactions before accidents occur. The results demonstrate that PET is a reliable surrogate measure for understanding driver interactions and that UAV technology provides significant contributions to traffic safety research, such as wide field of view, high accuracy, and practical applicability. The overall aim of the study is to propose a scientifically grounded method for proactive safety assessments at unsignalized intersections and to provide a theoretical framework for future PET based monitoring and analysis systems.