Çocuk hastalarda D-dimer seviyesinin çocuk yoğun bakım yatışları ve mortalite ile ilişkisi
The relationship of D-dimer level in child patients with child intensive care insurances and mortality
- Tez No: 990963
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE NİLÜFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuk Yoğun Bakım Üniteleri (ÇYBÜ) kritik çocuk hastanın takip edildiği, prognoz ve mortalite belirteçlerine ihtiyaç duyulan birimlerdir. D-dimer tetkiki zaman içerisinde kullanım alanlarını genişletmiş ve mortalite ile ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır. Ancak çocuk hasta popülasyonunda yapılan çalışma sayısı halen yetersiz görülmektedir. Çalışmamızda D-dimer düzeyinin YBÜ yatış oranı ve mortalite arasında ilişkiyi incelemek hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız retrospektif ve gözlemsel bir çalışma olarak planlandı. Mart 2019- Mart 2021 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde D-dimer düzeyi laboratuar sınırına göre yüksek kabul edilen 1 ay-18 yaş hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların sağkalım durumu, demografik özellikleri, komorbid hastalık varlığı, yatış nedeni, klinik özellikleri, laboratuvar verileri, mortalite skorlamaları hastane otomasyon sisteminden incelendi. Bulgular: Çalışmamıza 382 hasta dahil edildi. Beklenen ölüm oranı %27 iken, gerçekleşen ölüm oranı %16 (CI%95 0,13-0,20) idi. Kesme değer 2mg/L ile duyarlılık %68, özgüllük %66 (AUC:0,706, %95 CI 0,632-0,780) olarak bulundu. Kesme değer 2mg/L'nin üzerinde mortalitenin arttığı izlendi. Hastaların 28 günlük sağkalımı incelendiğinde D-dimer düzeyi yüksek olan hastaların ölüm oranı %30, düşük olan hastaların ölüm oranı %8 bulundu. Ölen hastaların D-dimer düzeyi yaşayan hastalara göre belirgin oranda yüksek saptandı. Mortalite skorlamaları ile D-dimer düzeyi arasında pozitif korelasyon izlendi. Bakteriyemi saptanan hastalarda D-dimer düzeyi ile ölüm arasında ilişki saptanmazken, pulmoner hastalık nedeniyle yatan hastalarda D-dimer düzeyi yüksek olan grubun ölüm oranının yüksek olduğu görüldü. Komorbid hastalık bulunmayan grupta ise D-dimer düzeyi yüksek olan grubun ölüm oranının yüksek olduğu görüldü. Sonuç: Çocuk yoğun bakım hastalarında D-dimer düzeyi mortalite ile ilişkilidir ve kullanılmakta olan mortalite skorlamaları ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
Intrduction and Objective: Pediatric Intensive Care Units (PICU) are units where critical pediatric patients are followed, prognosis and mortality markers are neccessary. D-dimer is a laboratory test that has expanded its usage by time and studies have been conducted showing that it has association with mortality. However, the number of studies conducted in the pediatric patients is still unsatisfactory. In our study, we aimed to investigate the relationship between D-dimer level with ICU hospitalization rate and mortality. Material and Method: Our research is planned as a retrospective and observational study. 382 patients aged 1 month to 18 years were included in the study, whose D-dimer level was measured higher than the normal laboratory limit, in the Pediatric Intensive Care Unit of Marmara University Pendik Training and Research Hospital, between March 2019 and March 2021. Survival status, demographic characteristics, presence of any comorbid disease, hospitalization indications, clinical characteristics, laboratory data, mortality scores of the patients were collected from the hospital automation software database. Results: We included 382 patients in this study. The expected mortality rate was 27% while the actual mortality rate was 16% (95% CI 0.13-0.20). The sensitivity was 68% and the specificity was 66% with a cut-off value of 2mg/L (AUC: 0.706, 95% CI 0.632-0.780). It was observed that mortality increased above the cut-off value of 2mg/L. When the 28-day survival of the patients was examined, the mortality rate of patients with high D-dimer levels was found as 30%, as opposite of that the mortality rate of patients with low D-dimer levels was 8%. The D-dimer level of the patients who died was found to be significantly higher than survived patients. A positive correlation was observed between mortality scores and D-dimer level. While no relationship was found between D-dimer level and mortality in patients with bacteremia, the mortality rate was higher in the group with high D-dimer levels in patients hospitalized for pulmonary disease. In the group without comorbid disease, the mortality rate of the group with high D-dimer levels was higher than those with low levels of D-dimer. Conclusion: D-dimer level is associated with mortality in pediatric intensive care patients and is compatible with mortality scoring systems in current use