Deep learning of aftershock patterns following large earthquakes
Büyük depremleri takip eden artçı şok örüntülerinin derin öğrenme ile modellenmesi
  1. Tez No: 990985
  2. Yazar: FEYZANUR TEKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERTAN BADUR, DOÇ. DR. ÇAĞRI DİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Science and Technology, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, büyük depremleri izleyen artçı şokların mekânsal dağılımı, sayısı ve büyüklüğünü tahmin etmeye yönelik veri odaklı modelleme stratejileri sunmaktadır. Klasik fizik tabanlı yaklaşımların sınırlılıklarını aşmak amacıyla, yapay sinir ağları, XGBoost algoritması ve kernel tabanlı olasılıksal modelleme gibi makine öğrenimi yöntemleri kullanılarak hem sınıflandırma hem de regresyon görevleri için alternatif model yapıları geliştirilmiştir. Çalışmada, stres tensörlerinden türetilen statik bileşenler, komşuluk bilgileri, gradyan tabanlı türevsel nicelikler, mekânsal koordinatlar ve merkez üssüne olan mesafe gibi çeşitli girdi kombinasyonları sistematik biçimde test edilmiş; ayrıca sınıf dengesizliğini azaltmak için örnekleme stratejileri uygulanmış ve kernel tabanlı sürekli etiketleme yaklaşımıyla artçı şok olasılıklarının mekânsal sürekliliği modellenmiştir. Bu geniş kapsamlı deneysel analiz, farklı veri yapıları ve modelleme stratejilerine dayalı olarak artçı şokların oluşumu, sayısı ve büyüklüğüne ilişkin tahmin performanslarını karşılaştırmış ve stres tabanlı makine öğrenimi modellerinin artçı şok öngörüsündeki potansiyelini ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, kernel tabanlı olasılıksal modellerin artçı şok bölgelerini daha gerçekçi ve tutarlı biçimde temsil ettiğini, sınıflandırma görevlerinde XGBoost modellerinin ayrım gücünü artırdığını ve sayısal regresyon görevlerinde çok katmanlı yapay sinir ağlarının daha dengeli performans sunduğunu göstermektedir. Genel olarak bulgular, stres tensörlerinden türetilen statik niteliklerin artçı şok davranışına ilişkin geniş ölçekli uzamsal desenleri başarılı bir şekilde yansıttığını, ancak ince ölçekli varyasyonların modellenebilmesi için daha zengin zamansal ve jeolojik veri setlerine ihtiyaç bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents data-driven modeling strategies for predicting the spatial distribution, number, and magnitude of aftershocks following major earthquakes. To overcome the limitations of classical physics-based approaches, alternative model structures were developed for both classification and regression tasks using machine learning methods such as artificial neural networks, the XGBoost algorithm, and kernel-based probabilistic modeling. The study systematically evaluated various input combinations—including static components derived from stress tensors, neighborhood information, gradient-based derivative quantities, spatial coordinates, and distance to the epicenter—and additionally applied oversampling and undersampling strategies to mitigate class imbalance, while employing kernel-based continuous labeling to model the spatial continuity of aftershock probabilities. Through this comprehensive experimental analysis, the prediction performances of aftershock occurrence, count, and magnitude were compared across different data structures and modeling strategies, demonstrating the potential of stress-based machine learning models in aftershock forecasting. The findings indicate that kernel-based probabilistic models provide a more realistic and spatially coherent representation of aftershock regions, XGBoost enhances discrimination capability in classification tasks, and multilayer neural networks yield more balanced performance in numerical regression tasks. Overall, the results show that static features derived from stress tensors can successfully capture large-scale spatial patterns of aftershock behavior, yet modeling fine-scale variability will require richer temporal and geological datasets in future research.