Koronal kütle atımlarından sonra gezegenler arası ortamda oluşan şok dalgalarının wınd uydusu verileriyle incelenmesi
Investigation of shock waves occurred in interplanetary medium after coronal mass ejections using the data of wind satellite
  1. Tez No: 688604
  2. Yazar: GANİ ÇAĞLAR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Güneş'te meydana gelen koronal kütle atımlarının (CME) gezegenler arası ortamda oluşturduğu şok dalgaları, Cavus (2013) çalışmasında önerilen hidrodinamik bir model ile analiz edilmiştir. Dünya ile Güneş arasında Lagrange 1 (L1) noktasında bulunan WIND uydusunun verileri kullanılarak yapılan analiz sonucunda şok dalgalarının fiziksel parametreleri hesaplanmıştır. Şoklara ait fiziksel parametrelerinin, Sunspot Index and Long-term Solar Observations (SILSO) ve American Association of Variable Star Observers (AAVSO) organizasyonlarına ait yıllık toplam güneş leke sayıları ile korelasyonu ayrı ayrı incelenmiş ve her iki güneş leke sayısı verisi ile yüksek korelasyon elde edilmiştir. Ayrıca gelecekte oluşabilecek şok dalgalarına ait fiziksel parametreler, makine öğrenmesi ve derin öğrenme alanında kullanılan yapay sinir ağı algoritması ile tahmin edilmiştir. Yapay sinir ağı kullanılarak tahmin edilen şok parametreleri yine yıllık güneş leke sayıları ile korelasyonları incelenmiş ve önceki korelasyon değerlerine göre yükselme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the shock waves in the interplanetary environment originating from the coronal mass ejections (CME) occurring on the solar surface were analyzed with a hydrodynamic model proposed in the Cavus (2013) study. The physical parameters of the shock waves were calculated as a result of the analysis using the data of the WIND satellite located at the Lagrange 1 (L1) point between the Earth and the Sun. The correlation of the physical parameters of the shocks with the annual total number of sunspots belonging to the Sunspot Index and Long-term Solar Observations (SILSO) and the American Association of Variable Star Observers (AAVSO) organizations were examined separately and a high correlation was obtained with both sunspot number data. In addition, the physical parameters of future shock waves were estimated with the artificial neural network algorithm used in the field of machine learning and deep learning. The correlations of the shock parameters estimated using the artificial neural network with the annual number of sunspots were analyzed, and an increase was observed as compared to the previous correlation values.