Effects of dielectric barrier discharge cold plasma of seed germination and antioxidant properties of zucchini (Cucurbita pepo l.) seeds
Dielektrik bariyer deşarjının kabak (Cucurbita pepo l.) tohumlarının çimlenmesi ve antioksidan özellikleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 990990
  2. Yazar: MARWA KAZDAR
  3. Danışmanlar: DR. MÜGE KESİCİ BAYSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Soğuk plazma teknolojisi, tohum çimlenmesini ve büyümesini iyileştirmek için yeni, güvenli ve çevre dostu bir yöntem olarak gelişmiştir. Bu çalışma, soğuk plazma işleminin kabak çekirdeğinin çimlenmesi, fide büyümesi ve biyoaktif bileşikleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu işlem sırasında tohumlar, farklı çimlenme parametrelerini (çimlenme potansiyeli, çimlenme indeksi ve tohum canlılık indeksi), kök fide uzunluğunu, toplam fenolik içeriği ve antioksidan kapasitesini değerlendirmek için voltaj (15, 20 ve 25 kV) ve işlem süresi (1, 5 ve 10 dakika) dahil olmak üzere çeşitli parametreler uygulanarak soğuk plazma işlemine tabi tutulmuştur. Bulgular, kontrol ile karşılaştırıldığında tüm çimlenme parametrelerinde önemli bir gelişme olduğunu göstermiştir. Toplam fenolik içerik ve DPPH süpürücü aktivitesi ilişkili sonuçlar göstermiş ve ayrıca yükselmiştir. Gözlenen etkiler plazma parametrelerinden etkilenmiştir ve genellikle uzun süreli maruziyetle yüksek voltaj en yüksek sonuçları üretmiştir. Genel olarak, 10 dakika boyunca 25 kV ile işlenen tohumlar, önemli ölçüde hızlanmış çimlenme ve artmış toplam fenolik içerik ve antioksidan aktivite göstermiştir. Bu iyileştirmeler, özellikle kabak çekirdeği için plazma işlem protokollerinin optimizasyonuna yeni bir bakış açısı getiriyor. Ayrıca, sebze mahsulü üretiminde soğuk plazma sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için hassas plazma parametrelerinin kontrol edilebilme yeteneğini vurguluyor.
Özet (Çeviri)
Cold plasma technology has evolved as novel, safe, and environmentally friendly method to improve seed germination and growth. This study aimed to investigate the effects of cold plasma treatment on germination, seedling growth, and bioactive compounds of zucchini seeds. In the process, the seeds were subjected to cold plasma treatment by applying varying parameters, including voltage (15, 20, and 25 kV) and treatment duration (1, 5, and 10 min) to asses different germination parameters (germination potential, germination index, and seed vigor index), root seedling length, total phenolic content, and antioxidant capacity. The findings indicated significant enhancement in all germination parameters compared to the control. Total phenolic content and DPPH scavenging activity showed correlated results and were also elevated. The observed effects were influenced by plasma parameters, and generally the high voltage with prolonged exposure produces the highest results. Overall, the seeds treated with 25 kV for 10 min showed significantly accelerated germination and increased total phenolic content and antioxidant activity. This improvements provides a new insight into optimizing plasma treatment protocols, particularly for zucchini seeds. Moreover, its highlights the capability of precise plasma parameters control to maximize the outcomes of cold plasma in vegetable crop production.