Documentation of the westernization period in Iraqi architecture during the 20th century: Building materials and building components in the example of Baghdad
Irak mimarisinde batılılaşma döneminin belgelenmesi 20. Yüzyılda: Bağdat örneğinde yapı malzemeleri ve yapı bileşenleri
  1. Tez No: 990991
  2. Yazar: HALAH ALOMAIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ELİF SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
20. yüzyılda, Irak mimarisi, ülkenin Batılı uluslarla siyasi, ekonomik ve kültürel olarak giderek daha fazla etkileşime girmesiyle önemli bir dönüşüm geçirmiştir. Bu dönüşüm birçok açıdan incelenmekle beraber, yapı malzemeleri ve bileşenlerinin seçimi üzerindeki etkisi etraflı olarak araştırılmamış ve belgelenmemiştir. Bu çalışma, yapısal malzeme ve bileşenlerin küresel bağlamda gelişimini inceledikten sonra Irak mimari üretimine odaklanmıştır. Irak için gerçekleştirilen araştırma üç ayrı dönem üzerinden irdelenmiştir:“Erken Batı Etkileri”,“Modernizm ve Etkileri”ve“Yeni ve Gelenekselin Kaynaşması”. Çalışma, aslen Irak'ın tarihi, siyasi ve kültürel merkezi ve bu dönüşümlerin merkez üssü olan Bağdat'a odaklanmaktadır. Öncelikle literatür taramasına dayalı bir zaman çizelgesi oluşturulmuştur. Bu çizelge ile Bağdat'ta yeni malzemelerin ve inşaat sistemlerinin kronolojik olarak tanıtılması sağlanmıştır. Ardından çizelgedeki veriler bileşen ve yapı malzemelerinin kullanımını gösteren matrislerle temsil edilmiş, ve gelişim sürecinin daha iyi anlaşılması için referans binalar belgelenmiştir. Son olarak, küresel gelişmeler ile Bağdat'ın mimari üretimi arasında karşılaştırmalar gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, çağdaş malzeme ve yöntemlerin Bağdat'ın yerel bağlamına entegre edilmesinin, siyasal, toplumsal ve ekonomik değişimlerle şekillenen bir adaptasyon süreci olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, Iraqi architecture underwent a profound transformation driven by the country's growing political, economic, and cultural interactions with Western nations. While this transformation has been examined from various perspectives, the impact it has had on the choice of building materials and components remains largely unexplored and undocumented. This study first investigates the development of building materials and components within a global context, and then focuses on Iraqi architectural production. The research on Iraq is divided into three periods:“Early Western Influences,”“Modernism and Its Influences,”and“The Fusion of New and Traditional.”The focus is on Baghdad, the historical, political, and cultural center of Iraq, as well as the epicenter of these transformations. First, a timeline was created based on a literature review to provide a chronological overview of new materials and building systems in Baghdad. Data from the timeline were then represented in matrices illustrating the use of building components and materials. Reference buildings were documented to gain a better understanding of the development process. Finally, comparisons were drawn between global developments and Baghdad's architectural production. The results demonstrate that integrating contemporary materials and methods into Baghdad's local context is a process of adaptation influenced by political, social, and economic changes.