TV ghost cancelling using adaptive filters
  1. Tez No: 9910
  2. Yazar: NECMETTİN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ill ÖZET TELEVİZYONDAKİ GÖLGELERİN ADAPTİF SÜZGEÇLEME İLE YOK EDİLMESİ Bu çalışmada, birden fazla ve zamanla değişen Televizyon gölgelerini bastırabilen Gölge Yok etme sistemi sayısal TV alıcıları için tasarlanmış ve yazılım olarak gerçekleştirilmiştir. Televizyon gölgelerinin zamanla değişen bir yapıya sahip olmasından dolayı Gölge Bastırma sisteminde adaptif fllltre kullanılmıştır. Gölge ve video işaretinin yapısından dolayı ortaya çıkan sınırlamalar göz önüne alınmış. IMS tipi algoritma ve bazı özel test işaretleri benzetim programında kullanılmıştır. Gölge bastırma işlemi video katında gerçekleştirilmiştir. Program ileride geliştirilebilmesi için modüler olarak yazılmıştır. Benzetim programının sonuçlan grafik olarak verilmiş ve gölgelerin etkili bir şekilde otomatik olarak bastı rılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT TV GHOST CANCELLING USING ADAPTIVE FILTERS The purpose of this study is to design and test a ghost canceller system which can suppres the multiple and time varying ghosts automatically. A digital ghost canceller simulation software is developed for digital TV sets. Due to the time varying characteristics of the ghost, the canceller system is designed by using adaptive transversal filter. Limitations which come from, Doth gnost and video signal are considered. LMS type algorithm and some teşt signals are used in the simulation program. The cancellation process is performed at the video stage. The simulation program has a modular structure presenting convenience for future modifications. The principles and operation of the system are explanied and some actual simulation results are discussed.