Mimetik F(R) Gravitasyon
Mimetic F(R) Gravity
- Tez No: 578490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN GÜDEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, gravitasyonun genişletilmiş F(R) teorilerinden olan, 'ghost'suz (phantom) skaler alan serbestlik derecesini barındıran ve içsel olarak konformal simetriye sahip Mimetik F(R) Gravitasyon Teorisi'nin alan denklemleri elde edilmiş, sıradan madde ile dolu düz Friedman-Lemaitre-Robertson-Walker (FLRW) kozmolojik yapısı için noktasal Lagrangian'i yazılmış ve Noether simetriye uyumuna bakılmıştır. Ayrıca dinamik sistem analizi de yapılmıştır. Aynı zamanda, Bianchi tip-I kozmolojide, evrenimizin erken ve son dönemlerdeki ivmelenerek genişlemesine kaynaklık eden mimetik alanın temelleri, zamana V(ϕ=t)=α⁄t^2 biçiminde bağlı bir potansiyel önerilerek izah edilmeye çalışılmıştır. Bunları yapmamızdaki amaç, Noether simetriyi kullanarak, ΛCDM modelleri ve sıçrama durumu için çözümlerin kararlılığını araştırmak, ek olarak, çözümlerimizin Mimetik F(R) Gravitasyon Teorisi içinde elde edilebileceğini göstermektir. Ayrıca gelecek tekilliklerini barındıran çözümleri de yine bu model içerisinde elde etmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the field equations of Mimetic F(R) Gravity Theory with a scalar field degree of freedom and internal conformal symmetry have been obtained, which is extended F(R) gravity theories but ghost-free. Beside, we have been carried out dynamical systems analysis of this theory and analyzed its accordance to Noether symmetry, on having written point-like Lagrangian for flat Friedmann-Lemaitre-Robertson-Walker (FLRW) metric in the presence of ordinary matter. Basis of the mimetic field originating the late-time (and initial era) expansion of the universe also have been described in Bianchi type-I cosmology by proposing a potential function time-dependant in terms of V(ϕ=t)=α⁄t^2 . As a main purpose, we have looked into the stability of the solutions of the bouncing and ΛCDM models by utilizing the symmetries and demonstrated that the solutions are feasible in Mimetic F(R) Gravity. We also have gained the solution with future singularity in our theory.