Kadıköy'de dönüşen geçiş mekanları: Apartman girişi, cephe, balkon
Transformed transition spaces in Kadiköy: Apartment entrance, façade, and balcony
- Tez No: 991004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN AYDIN YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kadıköy'ün Caferağa ve Osmanağa mahallelerinde gerçekleşen kentsel dönüşüm süreçlerini mikro ölçekte ele alarak, fiziksel müdahalelerin mekânsal pratikler ve toplumsal ilişkiler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Kıvanç Sokak, Mühürdar Caddesi ve Dr. Esat Işık Caddesi'nde yer alan yedi yapı örneği üzerinden yapılan analizlerde, giriş mekânları, cephe tasarımları ve balkon kullanımları dönüşüm öncesi ve sonrası dönemlerde karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, dönüşüm öncesinde sokakla doğrudan ilişkili, geçirgen nitelikteki girişlerin zamanla içe çekilen ve özel alanla sınırlandırılan mekânlara dönüştüğünü göstermektedir. Cephelerdeki oransal çeşitlilik yerini çağdaş cephe tasarımlarına bırakmıştır. Balkonlar ise sosyal etkileşim alanı olmaktan çıkmış, iptal edilmiştir. Bu fiziksel dönüşüm, yalnızca yapısal bir değişim değil; aynı zamanda mekânın yerle kurduğu bağların zayıfladığı, toplumsal ilişkilerin gerilediği ve kullanıcı deneyiminin dönüşüme uğradığı çok katmanlı bir süreci yansıtmaktadır. Ekonomik kaygılarla şekillenen bu süreçte, yüksek yoğunluklu projelerle standartlaşan yapı tipolojileri bağlamsal özelliklerini kaybetmektedir. Tez, mekânsal kimlik ve sosyal ilişkiler üzerinde zayıflatıcı etkiler yaratan bu dönüşüme karşı, girişlerin sokakla etkileşimini artıran, balkonları sosyal uzantı olarak koruyan ve yerel bağlamı yansıtan cephe çeşitliliğini teşvik eden tasarım yaklaşımlarını önermektedir. Sonuç olarak, çalışma kentsel dönüşümün yalnızca fiziksel yenileme değil, mekânsal bellek ve kullanıcı deneyimini içeren bütüncül bir süreç olarak ele alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the urban transformation processes taking place in the Caferağa and Osmanağa neighborhoods of Kadıköy at a micro scale, analyzing the effects of physical interventions on spatial practices and social relations. Through seven building examples located on Kıvanç Street, Mühürdar Avenue, and Dr. Esat Işık Avenue, entrance spaces, façade designs, and balcony uses are comparatively evaluated before and after the transformation. Findings indicate that entrances, which were previously permeable and directly connected to the street, have gradually become recessed and confined to private domains. The proportional diversity once present on façades has been replaced by contemporary, uniform designs. Balconies, once spaces for social interaction, have been removed or enclosed with glass, thus losing their social function. This physical transformation represents not merely a structural change but also a multifaceted process in which the bonds between space and place weaken, social relations deteriorate, and user experience transforms. Driven by economic concerns, this process has led to standardized building typologies through high-density projects, resulting in the loss of contextual characteristics. The thesis proposes design approaches that counteract this transformation by enhancing the interaction between entrances and the street, preserving balconies as social extensions, and encouraging façade diversity that reflects the local context. In conclusion, the study emphasizes that urban transformation should be approached as a holistic process encompassing not only physical renewal but also spatial memory and user experience.