Çocukların dijital içeriğe bağımlı hale gelmesinde ebeveynlerin rolü: Dijital boşvermişlik üzerine bir araştırma
The role of parents in children's digital content addiction: A study on digital negligence
  1. Tez No: 991006
  2. Yazar: SAHRA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZHAN TİNGÖY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda çocukların dijitale olan bağımlılıklarında ebeveyn tutumlarının kritik bir rol oynadığı görülmektedir. Ebeveynler dijital ekranları çoğunlukla kendi gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak adına araçsallaştırmaktadır. Literatürde daha önce yer almayan,“dijital boşvermişlik”kavramı ile ebeveynlerin dijital teknolojilere karşı sergiledikleri ilgisiz, kayıtsız, ihmalkâr, kontrolsüz tutumlarının çocukların dijital bağımlılık eğilimlerini nasıl etkilediğini incelenmek amaçlanmıştır. Ebeveynlerin çocuklarına yeterince zaman ayıramaması, ekranların dijital emzik, sanal arkadaş, susturucu olarak kullanılması, dijital boşvermişliği sorgulanmasına neden olmuştur. Araştırma için, çocukların cihaz kullanım süreleri, dijital içeriklere erişim şekilleri ve ebeveynlerin teknoloji tutumları gibi faktörlerden oluşan derinlemesine görüşme yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi, Türkiye Bursa ilinde amaçlı rastgele örneklem yolu ile seçilen 20 farklı aileden oluşmuştur. Bu ebeveynlerle görüşmeler yapılmıştır, derinlemesine görüşme yöntemi uygulanmış ve araştırma verileri tematik olarak analiz edilmiştir. Bulgular MAXQDA versiyon 24 nitel veri analiz programı ile analiz edilmiş ve“dijital medya kullanım alışkanlıkları”,“ebeveyn denetimi ve müdahale”,“dijital boşvermişlik ve ebeveyn rolü algısı”,“ebeveynin genel değerlendirmesi”olmak üzere 5 ana tema ve bağlantılı alt temalar çerçevesinde incelenmiştir. Analiz sonucunda katılımcıların yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzey gibi değişkenlere göre değişiklik göstermekle birlikte farklı düzeylerde çocuklarının dijital cihazlara yönelik bağımlılıklarının farkında oldukları ve çeşitli nedenlerle dijital ihmal davranışları sergileme eğilimleri içerisinde olduğun saptanmıştır. Ebeveynlerin bilinçli bir dijital rehberlik rolü üstlenmesi, dijital okuryazarlık seviyelerini geliştirmesi, çocuklarına eğitici alternatif etkinlikler sunması bu sorunun çözümünde önemli adımlar olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda araştırma hem ebeveynlerin dijital farkındalığının artması hem de toplumsal düzeyde bir gelişimin sağlanması gerektiğine işaret etmektedir. Araştırma, dijital bağımlılığın yalnızca çocukların bireysel sorunu değil, ebeveynlerin tutumlarıyla doğrudan ilişkili bir durum olduğunu göstermektedir. Dijital boşvermişlikten uzak, bilinçli ve dengeli bir yaklaşım benimseyen ebeveynler, çocuklarının dijital dünyayla sağlıklı ilişki kurmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, parental attitudes have been identified as a critical factor in children's digital addiction, as parents often instrumentalize screens—functioning as“digital pacifiers,”“virtual friends,”or“mufflers”—to facilitate their own daily lives. This research introduces the novel concept of“digital negligence”to examine how indifferent, negligent, and uncontrolled parental behaviors impact these addiction tendencies. Utilizing in-depth interviews with a sample of 20 families in Bursa, Turkey, and analyzing the data via MAXQDA version 24, the study categorized findings into five core themes: digital media usage habits, parental control and intervention, digital negligence and parental role perception, general parental evaluation, and additional perspectives. The findings reveal that while awareness levels vary by age, gender, and socio-economic status, parents are generally cognizant of their children's addiction yet continue to exhibit digital neglect behaviors for various reasons. Ultimately, the study underscores that digital addiction is not merely an individual issue for the child but is directly linked to parental attitudes, suggesting that the adoption of conscious digital guidance, enhanced digital literacy, and the provision of educational alternatives are vital for fostering a healthy relationship between children and the digital world.