1980 sonrası afiş tasarımlarında illüstrasyonun dijital dönüşümü: Bilgisayar destekli grafik tasarımın görsel anlatım üzerindeki etkisi
The digital transformation of illustration in poster design after 1980: The impact of computer-aided graphic design on visual narrative
  1. Tez No: 991015
  2. Yazar: KARAM SALEH AQEEL ALAABED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim ve Dijital Medya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1980 sonrası afiş tasarımlarında illüstrasyonun geçirdiği dijital dönüşümü incelemeyi ve bilgisayar destekli grafik tasarımın görsel anlatım üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, analog üretim tekniklerinden dijital ve yapay zekâ temelli üretim biçimlerine uzanan süreci tarihsel ve kavramsal bir çerçeve içinde ele almaktadır. Bu bağlamda, illüstrasyonun afiş tasarımındaki rolünün teknik, estetik ve anlamsal boyutlarda nasıl değiştiği analiz edilmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, afişler görsel dokümanlar olarak ele alınmış ve göstergebilimsel (semiyotik) analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırma örneklemi, 1980-1990, 1990-2000, 2000-2010, 2010-2020 ve 2020 sonrası dönemleri temsil eden ulusal ve uluslararası afiş tasarımlarından oluşmaktadır. Seçilen afişler, dijitalleşme düzeyi, illüstratif yaklaşım ve görsel anlatım özellikleri açısından dönemsel başlıklar altında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, bilgisayar destekli tasarım araçlarının yaygınlaşmasıyla birlikte illüstrasyonun üretim sürecinde önemli bir dönüşüm yaşandığını göstermektedir. Analog temelli el çizimi estetik anlayışının yerini dijital, melez ve algoritmik üretim biçimlerinin aldığı bu dönüşümün, afiş tasarımında görsel anlatımın yapısını, metafor kullanımını ve iletişim stratejilerini doğrudan etkilediği tespit edilmiştir. Özellikle 2020 sonrası dönemde yapay zekâ temelli üretimlerin, illüstrasyonu yalnızca estetik bir unsur olmaktan çıkararak yeni bir görsel üretim paradigmasının parçası hâline getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, illüstrasyonun afiş tasarımındaki dijital dönüşümünü sistematik bir biçimde ele alarak, grafik tasarım alanında dijitalleşme ve yapay zekâ tartışmalarına kuramsal ve göstergebilimsel analiz temelli bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the digital transformation of illustration in poster design after 1980 and aims to reveal the effects of computer-aided graphic design on visual expression. The research addresses the transition from analog production techniques to digital and artificial intelligence-based modes of visual production within a historical and conceptual framework. In this context, the changing role of illustration in poster design is analyzed in terms of its technical, aesthetic, and semantic dimensions. A qualitative research methodology was adopted, and poster designs were examined as visual documents through semiotic analysis. The research sample consists of national and international poster designs representing the periods 1980-1990, 1990-2000, 2000-2010, 2010-2020, and the post-2020 period. The selected posters were analyzed comparatively under period-based categories, focusing on their level of digitalization, illustrative approaches, and visual communication characteristics. The findings indicate that the widespread use of computer-aided design tools has led to a significant transformation in the production processes of illustration. The traditional hand-drawn, analog aesthetic has gradually been replaced by digital, hybrid, and algorithmic modes of production. This transformation has directly influenced the structure of visual narration, the use of metaphors, and communication strategies in poster design. Artificial intelligence-based visual productions in the post-2020 period have repositioned illustration beyond a purely aesthetic element, integrating it into a new paradigm of visual production. By systematically examining the digital transformation of illustration in poster design, this study aims to contribute to contemporary discussions on digitalization and artificial intelligence in graphic design through a framework grounded in theoretical perspectives and semiotic analysis.