Konser fotoğrafçılığı ve izleyici algısını şekillendirmedeki rolü
Concert photography and its role in shaping audience perception
- Tez No: 991017
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA BİLGE SATKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
Özet
Bu eser metninde konser fotoğrafçılığı, müzik ve görsel kültürün kesişiminde konumlanan çok katmanlı bir temsil ve üretim pratiği olarak ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, konser fotoğrafçılığının kuramsal zeminini, profesyonel iş akışlarını ve etik sınırlarını bütüncül biçimde ortaya koymak; konser fotoğraflarının izleyici algısı üzerindeki duygusal ve etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda ilk olarak müzik ve fotoğraf ilişkisi tartışılmış; konser fotoğrafçılığının tarihçesi ve yıllar içinde alanın dönüşümü açıklanmıştır. Profesyonel pratikler bölümünde konser fotoğrafçısının rol ve sorumlulukları; çekim öncesi koordinasyon ve temel fotoğrafçılık kavramları başlıkları üzerinden incelenmiştir. Eser metninin üçüncü bölümünde izleyici algısı demografik değişkenler eşliğinde nostalji ve FOMO, estetik-teknik algı, topluluk hissi deneyimi, sanatçı imajı ve marka algısı anket verileri üzerinden nicel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, konser fotoğraflarının yalnızca belgeleme ile sınırlı kalmadığını; hatırlama, aidiyet ve sosyal onay dinamikleri üzerinden izleyici deneyimini güçlendirebildiğini göstermektedir. Eser bölümünü oluşturan dördüncü kısımda, kişisel arşivden seçilen 15 konser fotoğrafı teknik ve kompozisyon açısından analiz edilmiş; kişisel deneyim ile algı arasındaki ilişki tartışılmıştır. Sonuç olarak, konser fotoğrafçılığının yalnızca teknik yeterlilikle açıklanamayacağı; kuramsal farkındalık, profesyonel koordinasyon ve etik duyarlılıkla birlikte değerlendirilmesi gereken bir temsil pratiği olduğu ortaya konulmuştur. İzleyici algısına ilişkin bulgular ve seçilen eserlerin görsel analizleri, konser fotoğraflarının canlı müzik deneyimini yeniden anlamlandıran, duygusal ve toplumsal mekanizmaları görünür kılan bir aracı rol üstlendiğini göstermektedir. Bu çerçevede eser metni, konser fotoğrafçılığını hem üretim süreçleri hem de izleyici üzerindeki etkileri bakımından bütüncül bir perspektifle ele alarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines concert photography as a multi-layered practice of representation and production situated at the intersection of music and visual culture. The primary aim of the study is to provide a comprehensive account of the theoretical foundations, professional workflows, and ethical boundaries of concert photography, and to investigate its emotional and broader effects on audience perception. To this end, the relationship between music and photography is first discussed, followed by an overview of the historical development of concert photography and the ways in which the field has transformed over time. The section on professional practices focuses on the roles and responsibilities of the concert photographer, addressing pre-shoot coordination as well as fundamental photographic concepts. In the third chapter, audience perception is examined quantitatively through survey data, with demographic variables considered alongside key dimensions including nostalgia and FOMO, aesthetic and technical perception, the experience of community and atmosphere, and perceptions of artist image and brand. The findings indicate that concert photographs are not confined to a documentary function; rather, they can enhance the audience experience through dynamics of memory, belonging, and social validation. The fourth chapter, which constitutes the creative component of the thesis, presents a technical and compositional analysis of fifteen concert photographs selected from the author's personal archive, and discusses the relationship between personal experience and perception. In conclusion, the thesis demonstrates that concert photography cannot be accounted for solely in terms of technical proficiency; instead, it should be approached as a representational practice that must be evaluated in conjunction with theoretical awareness, professional coordination, and ethical sensitivity. The findings on audience perception, together with the visual analyses of the selected works, suggest that concert photographs mediate the live music experience by recontextualizing it and rendering emotional and social mechanisms visible. Within this framework, the thesis aims to contribute to the literature by addressing concert photography from a holistic perspective, considering both its production processes and its effects on audiences.