Anonim ortaklıkta genel kurul toplantısına çağrı
Convocation of general meeting in joint stock company
  1. Tez No: 991025
  2. Yazar: İSMAİL AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YUSUF AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Anonim ortaklıklarda genel kurul, pay sahiplerinin şirket hakkında bilgi aldığı, dolaylı olarak yönetime katıldığı ve oy kullandığı temel organdır. Genel kurulun aldığı kararların hukuken geçerli olabilmesi için, çağrının hukuka uygun yapılması gerekir. Bu çalışmada çağrı süreci; 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, ikincil mevzuat ve yargı kararları ışığında incelenmiştir. Çalışmada mehaz hukuk sistemlerindeki öğreti ve yargı uygulamasından da yararlanılmıştır. Araştırmada öncelikle genel kurulun hukuki niteliği ve işleyişi ele alınarak çağrı kavramının ortaklıklar hukukundaki yeri tespit edilmiştir. Ardından, başta toplantının asli çağrı yetkilisi olan yönetim kurulu olmak üzere diğer yetkililerin çağrı yetkisi irdelenmiştir. Özellikle pay sahipliği haklarının etkin kullanımı adına, azlık ve münferit pay sahiplerinin genel kurulun toplantıya çağrılmasını talep etme usulleri, doktrin ve yargı kararları çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde; çağrının şekli, süresi, içeriği ve çağrıdaki değişiklikler ele alınmıştır. Son bölümde ise çağrı sürecindeki usulsüzlüklerin genel kurul kararlarına etkisi değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, usulsüzlüklerin tabi olduğu yaptırım rejimleri ve uygulamada karşılaşılabilecek münferit ihlaller tek tek incelenmiştir. Yetkisiz kişilerin çağrısı, çağrının tüm pay sahiplerine yapılmaması, şekil, süre ve içerikteki sakatlıkların genel kurul kararlarının hükümsüzlüğüne yol açacağı durumlar ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Çalışma, uygulamadaki sorunlara yönelik çözüm önerileri ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In joint stock companies, the general meeting is the fundamental body where shareholders obtain information about the company, participate indirectly in management, and vote. For the resolutions of the general meeting to be legally valid, the convocation must be carried out in accordance with the law. In this study, the convocation process was examined in light of the Turkish Commercial Code No. 6102, secondary legislation, and judicial decisions. Doctrine and judicial practices in source legal systems were also utilized in the study. In the research, firstly, the legal nature and functioning of the general meeting were discussed, and the place of the concept of convocation in corporate law was determined. Subsequently, the convocation authority of the board of directors, which is the primary authority to convene the meeting, and other authorities were examined. In particular, the procedures for minority and individual shareholders to request the convocation of the general meeting were analyzed within the framework of doctrine and judicial decisions to ensure the effective use of shareholder rights. In the following sections of the study; the form, duration, content of the convocation, and changes in the convocation were discussed. In the final section, the effects of irregularities in the convocation process on general meeting resolutions were evaluated. In this context, the sanction regimes applicable to irregularities and individual violations encountered in practice were examined one by one. It was discussed in detail that calls made by unauthorized persons, failure to notify all shareholders, and defects in form, time, and content would lead to the invalidity of general meeting resolutions. The study was completed with solution suggestions for practical problems.