Yaşlılarda femur boyun kırıklarının bipolar ve modüler tip endoprotezlerle tedavisi
Treatment of femoral neck fractures in elderly patients with bipolar and modüler endoprosthesis
- Tez No: 99107
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BAKTIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
80 ÖZET Bu çalışmada Ocak 1996- Aralık 1998 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde femur boyun kırığı tanısı alan bipolar ve modüler (unipolar) başlıklı endoprotezlerle tedavisi yapılan hastalardan son kontrole gelen ve en az 12 ay takibi yapılan 43 bipolar endoprotez ile 20 modüler endoprotez ile tedavi edilen toplam 63 hastanın sonuçlan değerlendirildi. Hastalarımızın takip süreleri; bipolar endoprotez ile tedavi edilenlerde ortalama 21 (12- 36) ay, modüler endoprotez ile tedavi edilenlerde 23 ( 13-35) ay idi. Bipolar endoprotez ile tedavi edilenlerin %61'i kadın, %39'u erkekti. Modüler endoprotez ile tedavi edilenlerin % 54'ü kadın, %46'sı erkekti. Her iki grubta da hastaların %95' inin kırığı, Garden sınıflamasına göre tip ni-IV idi. Operasyon zamanı bipolar endoprotez ile tedavi edilenlerde 55 (45-75) dakika, modüler endoprotez ile tedavi edilenlerde ortalama 50 (40-75) dakika idi. Hastaların hastanede kalış süreleri bipolar endoprotez ile tedavi edilenlerde ortalama 11.9 (7-28) gün, modüler endoprotez ile tedavi edilenlerde 13.4 (8-26) gün idi. Hastalardan bipolar endoprotez ile tedavi edilenlerin %65'i travma öncesi aktivite durumunu kazandılar. Modüler endoprotez ile tedavi edilenlerin %55'i travma öncesi aktivite durumunu kazandılar. Ortalama Harris skoru, bipolar endoprotez ile tedavi edilenlerde 83, modüler endoprotez ile tedavi edilenlerde ise 77 idi. Bipolar endoprotez ile tedavi edilen bir hastamızda (%2,3), modüler endoprotez ile tedavi edilen üç hastamızda (%15) asetabulumda erozyon görüldü. Yaşlılardaki femur boyun kırıklarının tedavisinde, endoprotezlerle tedavi erken mobilizasyona imkan vererek birçok risk aktöründen korunmayı sağladığı için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Daha genç, aktivitesi fazla olan, ve yaşam beklentisi uzun olan hastalarda,b ipolar endoprotezlerin tercih edilmesi, uzun dönemde bu hastalarda oluşabilecek asetabular erozyon ve protrüzyonu önleme bakımından daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY This study was performed at Erciyes University Faculty of Medicine Department of Orthopedics and Travmatology in order to compare the results of the patients that were treated with bipolar and modular cup endoprosthesis for the surgical treatment of femoral neck fractures between the January of 1996 and December of 1998. 63 patients were accepted for this study, 43 of them were treated by bipolar endoprosthesis (bipolar group), 20 of them were treated by modular endoprosthesis (modular group), all patients were followed-up at least for 12 months. The average follow-up period for the bipolar group was 21 months (12-36) and 23 months (13-35) for modular group. 61% of the bipolar group was female and 39% was male. 54% of the modular group was female and 46% was male. 95% of fractures were grade JH-IV according to Garden classification for both of the groups. The average operation time for -the bipolar group was 55 (45-75) minutes and 55 (40-75) minutes for the modular group. The average length of stay in hospital was 11.9 (7-28) days for the bipolar group and 13.4 (8-26) days for the modular group. %65 of the bipolar group and %55 of the modular group has returned to pre-injury activity level. The average Harris score, for bipolar group was 83 and 77 for the modüler group. There was only one acetabular erosion 2.3% in the bipolar group and three acetabular erosions 15% in the modular group. Endoprosthetic treatment for the fractures of the femoral neck in elderly patients is preferred choice of treatment because of the early mobilization of the patients, giving rise to prevention from a number of risk factors. Bipolar endoprosthetic treatment in younger, more active and longer life expecting patients must be preferred in order to prevent long-term complications such as acetabular erosions and protrusions.