Ortaokulda arduıno eğitimlerinin fen bilimleri kazanımları kapsamında bilimsel temelli incelenmesi
A science-based analysis of arduino training in middle school within the scope of science learning outcomes
- Tez No: 991099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. POLAT ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Robotik kodlama eğitimleri bilişim teknolojileri öğretim alanı temeline dayanmasının yanında fen bilimleri, matematik ve tasarım gibi farklı disiplinleri de bünyesinde barındırmaktadır. Disiplinler arası özellik taşıyan robotik kodlama eğitimlerinin özellikle fen bilimleri dersi içerisinde yer alan elektrik konularına ait kavram ve kazanımları ile uyumlu bir şekilde yürütülmesi kritik öneme sahiptir. Öğrencilerin bu kavram ve kazanımlara önceden hakim olmaları eğtimin etkililiğini belirleyen önemli faktörler arasındadır. Bu çalışmada ortaokul seviyesindeki Arduino temelli robotik kodlama eğitimleri ile fen bilimleri dersi kazanımları arasında nasıl bir ilişki olduğu, robotik kodlama eğitimlerinde kullanılan elektronik devre elemanlarının fen bilimleri öğretim programındaki kazanımları doğrultusunda incelenerek hangi sınıf seviyelerinde daha uyumlu olduğu incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin farklı illerinde görev yapmakta olan ve uygun kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiş 66 fen bilimleri öğretmeni ile amaçlı örnekleme ile seçilen 14 Bilişim Teknolojileri öğretmeni oluşturmaktadır. Fen Bilimleri öğretmenlerinden anket aracılığı ile robotik kodlama eğitimlerinde kullanılan devre elemanlarının çalışma prensiplerinin içerik olarak hangi sınıf seviyelerine daha uygun olduğu ile alakalı görüşleri toplanmıştır. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri ile nitel görüşmeler yapılarak Arduino temelli robotik kodlama eğitimlerinin nasıl yürütüldüğü, bu eğitimlerde kullanılan devre elemanlarının fen bilimleri dersi kazanımları ile uyumunun nasıl olduğu, öğrencilerin bu bağlamdaki hazırbulunuşluklarının eğitimleri nasıl etkilediği hakkındaki görüşleri toplanmıştır. Elde edilen bulgular öğrencilerin özellikle elektrik konusunda yeterli hazırbulunuşluk seviyeleri olmadan katıldıkları robotik kodlama eğitimlerinde zorlandığı, devre mantığını kavramakta güçlük yaşadıklarını göstermektedir. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu fen bilimleri dersi kazanımları açısından bakıldığında Arduino temelli robotik kodlama eğitimlerinin 5. ve 6. Sınıf seviyelerinde uygun olmadığını; 7. ve 8. Sınıf seviyelerinde bu eğitimlerin daha uygun ve etkili olacağını belirtmişlerdir. Bu bulgular ışığında Arduino temelli robotik kodlama eğitimlerinin fen bilimleri dersi müfredatı ile eşgüdüm halinde olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Öğrencilerin Fen bilimleri dersi kapsamındaki hazırbulunuşlukları eksik olarak robotik kodlama eğitimlerine katılmaları kavramsal gelişimin yeterli düzeyde olmasını riske attığı, motivasyonu ve başarıyı olumsuz etkileyebileceği söylenebilir. Bu çalışma Arduino temelli robotik kodlama eğitimlerinin özellikle ortaokul seviyesinde disiplinler arası entegrasyona dikkat çekerek robotik kodlama eğitimlerinin fen bilimleri dersi kazanımları ile uyumlu planlanması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Robotics coding education is based on the field of information technology education, but it also encompasses different disciplines such as science, mathematics, and design. It is critically important that interdisciplinary robotics coding education is conducted in a manner consistent with the concepts and achievements related to electricity covered in science classes. Students' prior mastery of these concepts and achievements is among the important factors that determine the effectiveness of education. In this study, the relationship between Arduino-based robotics coding education at the middle school level and science course achievements was examined by analyzing the electronic circuit elements used in robotics coding education in line with the achievements in the science teaching program to determine which grade levels are more compatible. The study group consisted of 66 science teachers working in different provinces of Turkey, selected using convenient sampling, and 14 information technology teachers selected using purposive sampling. The opinions of science teachers were collected through a survey regarding which grade levels the working principles of circuit elements used in robotics coding education are more suitable for in terms of content. Qualitative interviews were conducted with information technology teachers to gather their opinions on how Arduino-based robotics coding education is conducted, how the circuit elements used in these trainings align with science course outcomes, and how students' readiness in this context affects the trainings. The findings indicate that students struggle in robotics coding education programs without sufficient readiness levels, particularly in electricity, and have difficulty understanding circuit logic. The vast majority of teachers stated that Arduino-based robotic coding education is not appropriate for 5th and 6th grade levels in terms of science course outcomes, but that it is more appropriate and effective for 7th and 8th grade levels. In light of these findings, it is clear that Arduino-based robotic coding education should be coordinated with the science curriculum. It can be said that students' participation in robotic coding education without sufficient preparation in science risks their conceptual development and may negatively affect their motivation and success. This study emphasizes the importance of interdisciplinary integration, particularly at the middle school level, and highlights the need to plan robotics coding education in alignment with the learning outcomes of science courses.