EFFECT OF AXLE DISTANCE IN HEAVY VEHICLES ON THE DEFORMATION OF
AĞIR ARAÇLARDA AKS MESAFESİNİN ASFALT YOL DEFORMASYONUNA ETKİSİ
- Tez No: 991146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gelişmiş üç boyutlu sonlu eleman modellemesi kullanarak aks mesafesinin ve araç hızının esnek kaplamaların deformasyon davranışına etkisini araştırmaktadır. Hareket halindeki ağır araç yükleri ile çok katmanlı kaplama yapıları arasındaki karmaşık dinamik etkileşimleri yakalamak için PLAXIS3D'de sekiz simülasyon serisi gerçekleştirilmiştir. Ağır hizmet araçlarında yaygın olarak kullanılan dört farklı aks konfigürasyonu, her biri iki seyahat hızı (80 km/sa ve 120 km/sa) altında incelenerek hem yapısal hem de dinamik kaplama tepkileri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, daha düşük araç hızlarının, artan yük bekleme süresi nedeniyle önemli ölçüde daha yüksek dikey çökmelere yol açtığını ve bunun da kaplama katmanları içindeki viskoelastik ve konsolidasyon etkilerini artırdığını göstermektedir. Konfigürasyonlar arasında, birbirine yakın üç akslı düzenek en büyük çökmeyi üretirken, geniş aralıklı tek akslar, azalan gerilim örtüşmesi ve yük uygulamaları arasındaki daha uzun toparlanma süresi nedeniyle deformasyonu en aza indirmiştir. Ek olarak, kaplama içindeki dikey ivmeler araç hızıyla artmış, bu da daha yüksek hızlarda daha yoğun dinamik etkileşimleri göstermektedir. En yüksek dikey hızlar da bu eğilimi takip etti ve tek akslı senaryoda 120 km/sa olarak kaydedildi. Genel olarak, bu araştırma, yol performansının belirlenmesinde aks aralığının ve araç hızının kritik rollerini vurgulayarak, yol tasarımı ve bakım
Özet (Çeviri)
ls This study investigates the influence of axle distance and vehicle speed on the deformation behavior of flexible pavements using advanced three-dimensional finite element modeling. A series of eight simulations were conducted in PLAXIS3D to capture the complex dynamic interactions between moving heavy vehicle loads and multi-layered pavement structures. Four distinct axle configurations commonly used in heavy-duty vehicles were examined, each under two travel speeds—80 km/h and 120 km/h—to assess both structural and dynamic pavement responses. The results demonstrate that slower vehicle speeds result in significantly higher vertical settlements due to increased load dwell time, which amplifies viscoelastic and consolidation effects within the pavement layers. Among the configurations, the closely spaced triple-axle setup produced the greatest settlement, while widely spaced single axles minimized deformation due to reduced stress overlap and greater recovery time between load applications. Additionally, vertical accelerations within the pavement increased with vehicle speed, indicating more intense dynamic interactions at higher velocities. Peak vertical velocities followed this trend, with the highest recorded at 120 km/h under the single axle scenario. Overall, this research highlights the critical roles of axle spacing and vehicle speed in determining pavement performance, emphasizing the need for optimized vehicle configurations and speed management in pavement design and maintenance planning.