Bandırma körfezinde denizüstü rüzgar enerji santrali için kurulum yeri seçimi
Site selection for offshore wind energy power plants in the gulf of bandirma
  1. Tez No: 991153
  2. Yazar: JOACHIM MALE DORE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de rüzgar enerjisi pazarı son yıllarda hızlı bir büyüme göstermektedir. 2016 yılında rüzgar enerjisi kapasitesindeki artış, Türkiye'yi Avrupa'da ilk üç ülke arasına ve dünyada yedinci sıraya taşımıştır. Ülkenin kara ve deniz alanlarına yayılmış yüksek rüzgar enerjisi potansiyeli bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin coğrafi konumu ve iklim koşulları, rüzgar enerjisi üretimi açısından pek çok ülkeye göre avantaj sağlamaktadır. Fosil yakıtlardan farklı olarak çevre dostu ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi, Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Son yirmi yılda bu kaynağın kullanımındaki artış, rüzgar enerjisinin stratejik önemini daha görünür hale getirmiştir. Bu çalışmada, Bandırma ve çevresindeki kara ve deniz alanlarında rüzgar enerjisi potansiyeli Ters Mesafe Ağırlıklı (TMA) enterpolasyonu ve Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çevresel ve mekânsal kısıtlamalar dikkate alındığında, Bandırma Körfezi'nde optimize edilen bölgelerde 20 türbin ile 120 MW kurulu güç öngörülmüştür. Bu sonuçlar, bölgenin denizüstü rüzgar enerjisi açısından uygunluğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü dünya çapında lider ülkelerle karşılaştırılmış; işletme, inşa ve lisans aşamasındaki projeler analiz edilmiştir. Yapılan tekno-ekonomik analizler sonucunda, projenin Dengeleme Elektrik Maliyeti (DEM) 86,07 €/MWh olarak hesaplanmış olup, bu değer uluslararası denizüstü rüzgar enerjisi projelerinin maliyet aralıklarıyla (76,92 – 102,56 €/MWh) yüksek derecede rekabet edebilir bir seviyededir. Elde edilen 120 MW'lık fizibil kapasite, Türkiye'nin 2035 yılındaki 5 GW denizüstü rüzgar enerjisi santralleri hedefine doğrudan katkı sunmaktadır. Bu bulgular, Türkiye'nin enerji arz güvenliğini güçlendirme ve fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltma potansiyelini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The wind energy sector in Turkey has experienced rapid growth in recent years. By 2016, the country's increase in installed wind capacity positioned it among the top three in Europe and seventh globally. Turkey possesses substantial wind energy potential, both onshore and offshore, distributed across various regions. Its geographical location and favorable climatic conditions provide a strategic advantage compared to many other countries. Wind energy, as a renewable and environmentally friendly resource, contributes significantly to reducing Turkey's reliance on imported fossil fuels. Over the past two decades, its adoption has expanded considerably, underscoring the strategic importance of this energy source. In this study, the wind energy potential in the onshore and offshore areas of Bandırma and its surroundings was evaluated using Inverse Distance Weighting (IDW) interpolation and the Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) method. An installed capacity of approximately 120 MW with 20 turbines is projected in the areas identified in Bandırma Bay. These results demonstrate the region's suitability for offshore wind energy. Additionally, Turkey's installed wind capacity is compared with that of leading countries worldwide, analyzing operational, under-construction, and licensed projects. As a result of the techno-economic analyses, the Levelized Cost of Energy (LCOE) for the project is calculated as €86.07/MWh, which is highly competitive within the international cost ranges for offshore wind energy projects (€76.92 – €102.56/MWh). The feasible capacity of 120 MW obtained provides a direct contribution to Turkey's 5 GW offshore Wind Power Plant target for 2035. These findings support Turkey's potential to strengthen its energy supply security and reduce its dependence on fossil fuels.