Ankastre mesnetli gövde donatılı betonarme kirişlerde çiroz kullanımının kiriş kapasitesine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of stirrup usage on the beam capacity of fixed-end reinforced concrete beams with web reinforcement
- Tez No: 991155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN SÜLEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
TBDY 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nin“Deprem Etkisi Altında Yerinde Dökme Betonarme Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı İçin Özel Kurallar”başlıklı Bölüm 7.4'ü, süneklik düzeyi yüksek betonarme kirişlerin kesit koşullarını tanımlamaktadır. Yönetmeliğin 7.4.1.c maddesine göre, kiriş yüksekliği serbest açıklığın dörtte birinden büyük olduğunda, kiriş gövdesinin her iki yüzüne kiriş yüksekliği boyunca gövde donatısı yerleştirilmesi zorunludur. Toplam boyuna gövde donatısı alanı, mesnet kesitlerindeki üst veya alt boyuna donatı alanlarının en büyüğünün %30'undan az olamaz. Ayrıca gövde donatısı çapı 12 mm'den küçük, donatı aralığı ise 300 mm'den fazla olamaz. Kiriş yüksekliği boyunca yatay gövde çirozlarının aralığı 600 mm'yi, kiriş ekseni boyunca ise 400 mm'yi geçmemelidir [31]. Bu tez çalışmasında, gövde donatılı betonarme kirişlerde yatay gövde çirozu kullanımının kiriş kapasitesi ve davranış mekanizmasına etkisi, basit mesnetli sistemler yerine ankastre mesnetlenme koşulları altında gerçekleştirilen eğilme deneyleri ile incelenmiştir. Deneysel bulgular, a/d<2 olan kirişlerde yatay gövde çirozu kullanımının kirişin moment kapasitesini, taşıma gücünü ve kesme dayanımını artırdığını; ancak süneklik ve enerji tüketimi üzerinde beklenen davranışı göstermemiştir. Yatay çirozlar, kiriş deformasyon mekanizmasında dayanımı artırmakla birlikte, erken çatlak oluşumuna sebep olmasına karşın daha yüksek şekildeğiştime davranışı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, a/d<2 olan kirişlerde çiroz aralıklarının yönetmelikte izin verilen değerlerden daha sık düzenlenmesinin, beklenen dayanım ve süneklik artışına istatistiksel olarak anlamlı bir katkı sağlamadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Section 7.4 of the 2018 Turkish Building Earthquake Code (TBDY 2018), titled“Special Rules for the Design of Cast-in-Place Reinforced Concrete Building Structural Systems under Earthquake Effects”, defines the sectional requirements for reinforced concrete beams with high ductility levels. According to Article 7.4.1.c of the code, when the beam depth exceeds one quarter of the clear span, web reinforcement must be placed on both faces of the beam web along the beam depth. The total area of longitudinal web reinforcement shall not be less than 30% of the larger of the top or bottom longitudinal reinforcement areas at the support sections. In addition, the diameter of the web reinforcement shall not be less than 12 mm, and the spacing of the reinforcement shall not exceed 300 mm. The spacing of horizontal web cross-ties along the beam depth shall not exceed 600 mm, while the spacing along the beam axis shall not exceed 400 mm [31]. In this thesis, the effects of using horizontal web cross-ties in reinforced concrete beams with web reinforcement on beam capacity and behavioral mechanisms were investigated through flexural tests conducted under fixed-end boundary conditions rather than simply supported systems. Experimental findings indicated that, for beams with a/d<2, the use of horizontal web cross-ties increased the moment capacity, load-carrying capacity, and shear strength of the beams; however, the expected improvement in ductility and energy dissipation was not observed. Although horizontal cross-ties enhanced strength within the beam deformation mechanism, they also led to earlier crack initiation, while a higher deformation capacity was observed. Consequently, for beams with a/d <2, it was observed that arranging cross-tie spacing more closely than the limits permitted by the code did not provide a statistically significant contribution to the anticipated increases in strength and ductility.