İslam iktisadında mudarebe ve ortak girişim (joint venture) mukayesesi
Comparison of mudarabah and joint venture in islamic economics
- Tez No: 991163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENSARİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
Özet
Sözleşmeye dayalı joint venture şirketi İngiliz ve Amerikan mahkemeleri kararlarında kâr amacı yanında tek iş unsuru ve ortaklarının müşterek taahhüt ve risk yükleniminde bulunması gibi ayırt edici unsur ve özellikleriyle öne çıkmaktadır. Mudarebe ise terim olarak bir tarafın sermaye koyduğu, diğer tarafın ise sermayenin işletilmesini üstlendiği kâr ortaklığı anlaşmalarını ifade etmektedir. Bir yandan ticaretle uğraşan ve yeterli mali gücü bulunmayan girişimci tüccarın finansman ihtiyacını karşılama, diğer yandan tasarruflarını bizzat işletme imkânından yoksun kişilerin paralarını değerlendirdikleri bir araç olma fonksiyonunu üstlenen mudarebe sözleşmeleri girişim sermayesi finansman yöntemine benzetilmiştir. Yatırımcılardan topladığı sermayeyi pay sahipleri hesabına yönetmekle sorumlu olan girişim sermayesi portföy yönetim şirketleri faaliyetlerini sermaye sahibi yatırımcılardan bağımsız şekilde yürütmekte, hem fonların kurulması hem de yönetiminden sorumlu olmakla mudarebe tanımındaki işleticiye benzemektedir. Çalışmamızda sözleşmeye dayalı joint venture şirketi temel unsurları ile İslam ticaret hukukunda yer alan şirketler ve özel olarak da mudarebe şirketiyle karşılaştırılmış, benzerlik ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Literatürde katılım bankacılığının hukuki temelini oluşturduğu belirtilen mudarebe sözleşmelerinin unsurları esas alınarak katılım bankacılığında katılım fonu uygulamaları değerlendirilmiş, mudarebe sözleşmelerine benzetilen girişim sermayesi yatırım fonları bir model olarak ayrıca incelenmiştir. Çalışmamızda literatür araştırması ve karşılaştırma yöntemi uygulanmıştır. Mudarebe sözleşmelerinin girişim sermayesi yatırım fonları model alınarak hayata geçirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the court decisions in the United Kingdom and the United States, the contractual joint venture company is characterized by distinctive elements and features such as the single project element, joint undertaking of partners for the completion of the accepted work, joint and several liability of partners for the losses, debts and obligations of the joint venture and profit motive. Mudarabah, on the other hand, refers to profit-sharing agreements in which one party provides capital and the other party undertakes its operation. Since the early periods of Islam, this type of contract has provided financing for entrepreneurs engaged in business with insufficient financial resources, as well as a means to use the money of people who are unable to manage their savings. Similar contracts began to emerge in America in the second half of the twentieth century, where most technology-based projects were undertaken. A venture capital investment can be compared to such a contract. In this study, the basic elements of the contractual joint venture company are compared with the companies in Islamic commercial law, with a special emphasis on the mudarabah companies, and similarities and differences are discussed. In addition, it explains the participation fund applications in participation banking using elements of mudarabah contracts, which are referred to as the basis of participation banking, and venture capital funds, which correspond to mudarabah contracts. A literature review and comparison method are applied in this study. Research indicates that venture capital investment funds can be used to implement mudarabah contracts.