Sağlıklı ve doğal kronik karaciğer trematodlu koyunlarda intravenöz askorbik asit (vitamin C) solüsyonu uygulamasının bazı hematolojik ve biyokimyasal parametrelere etkisi
Effect of intravenous injection of ascorbic acid solution on some hematological and biochemical parameters in healthy sheep and sheep with natural-chronical liver flukes
  1. Tez No: 99117
  2. Yazar: ABDULLAH KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN VOYVODA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
1. oz Bu çalışmada, doğal kronik karaciğer trematod enfeksiyonlu koyunlarda bir AA yetmezliğinin gelişip gelişmediği ve hastalıkta direkt sağaltım yanında vitamin C uygulamasının endikasyonu belirlenerek, etkin ve rasyonel sağaltıma katkı sağlanması amaçlandı. Bu amaçla çalışmada, yaşlan 3-6 yıl, canlı ağırlıkları 35-55 kg arasında değişen 16 doğal kronik karaciğer trematod enfeksiyonlu (DKKTEK) ve 10 sağlıklı (SK) olmak üzere toplam 26 Akkaraman dişi koyun kullanıldı. Araştırma 2 aşamada yürütüldü. Birinci aşamada, SK ve DKKTEK'da hematolojik [Hemoglobin (Hb) konsantrasyonu, hematoktit (Hkt) değer, total lökosit sayısı (WBC), formül lökosit değerleri] ve biyokimyasal [Plazma askorbik asit (PAA), serum total protein (TP), albumin, globulin, glikoz, total safra asitleri (TSA) konsantrasyonu ile serum AST, GLDH ve GGT aktiviteleri] parametreler bir gün arayla iki kez (1. ve 3. gün) belirlendi. Üçüncü günde her iki gruba 20 mg /kg dozda %20'lik askorbik asit (AA) solüsyonu iv. uygulandı ve hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin ölçümü 180. dakikaya kadar tekrarlandı. Araştırmanın II. aşamasında; I. aşamada kullanılan DKKTEK, DKKTEK 1 ve DKKTEK 2 olmak üzere iki eşit (n = 8) gruba ayrıldı. DKKTEK 1. ve 2. gruba 7.5 mg/kg Rafoksanid + 100 mg/kg Thiabendazol, po., DKKTEK 2. gruba eş zamanlı olarak ayrıca 20 mg/kg iv. %20 AA solüsyonu bir kez uygulandı. Her iki gruptaki koyunlardan uygulamayı takip eden 15. ve 30. günde kan ve dışkı örnekleri alındı. AA uygulaması öncesi (3. gün) DKKTEK'da SK'a göre Hb, Hkt, nötrofil, lenfosit, TP, albumin ve PAA düzeylerinin düşük, WBC, eozinofil, TSA, GGT, AST ve GLDH düzeylerinin yüksek olduğu belirlendi. AA uygulamasından sonraki bütün örnekleme zamanlarında DKKTEK'da SK'a göre Hb, Hkt, TP ve albumin düzeyleri düşük, eozinofil, TSA, GGT, AST ve GLDH düzeyleri yüksek bulundu. AA uygulaması öncesi (3. gün) PAA konsantrasyonu DKKTEK'da 8.1±0.2 ug/ml, SK'da 1 1.5±0.4 ug/ml ve ortalamalar arasındaki fark önemli (pO.001) bulundu. Her iki grupta (SK ve DKKTEK) AA uygulaması öncesine (3.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT In this study, it was aimed to investigate weather of ascorbic acid (AA) deficiency developes in sheep infested with liver fluke naturally and chronically. Beside this, the efficiency of additional vitamin C application together with direct treatment was also monitored in such cases and the contribution of vitamin C application on an effective and rational treatment was investigated. For this purpose, a total number of 26 Akkaraman sheep aged between of 3-6 years-old and weighing between 35 and 55 kg were used. Sixteen out of 26 sheep had liver fluke naturally and chronically called as infested group and 10 out of 26 sheep were healthy used as control group. This study carried out in two stages. In the first stage, the hematological [hemoglobin (Hb) concentration, hematocrit (PCV) value, total leukocyte count (WBC), differential leukocyte counts] and biochemical [plasma ascorbic acid (PAA), serum total protein (TP), albumin, globulin, glucose, the total bile acids (TBA) concentration and serum AST, GLDH as well as GGT activities] parameters were determined twice with one day interval (1st and 3rd day) in infested and control group. On the 3rd day 20% ascorbic acid (AA) solution with a dose of 20 mg/kg was injected intravenously to each group and the analyses of the hematological and biochemical parameters were repeated up to 180 minutes after the application. In the second stage of the study, infested animals were divided into two equal groups (n=8) as infested 1 and infested 2 and administered orally a combination of rafoxanide (7.5 mg/kg) and thiabendazole (100 mg/kg) for once only. In addition to this, infested group 2 also received 20% AA solution with a dose of 20 mg/kg intravenously at the same time with the antiparazites drugs. The blood and feces samples were collected from animals both infested groups 15 and 30 days after drug application. Prior to AA application (3rd day), infested group had lower Hb, PCV, neutrophil, lymphocyte, TP, albumin and PAA levels. On the otherhand, higher WBC, eosinophil, TBA GGT, AST and GLDH levels compared to control group. Were observed following AA application, infested group showed lower Hb, PCV, TP and albumin levels and higher eosinophil, TBA GGT, AST and GLDH levels than control group.