Kronik hepatit C enfeksiyonunda mannoz bağlayan lektin düzeylerinin ve mannoz bağlayan lektin polimorfizmlerinin tedavi cevabına etkisi
Effects of levels of mannose binding lectin and mannose binding lectin polymorphisms to the response of treatment in chronic hepatitis C infection
- Tez No: 248093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A.SEZA İNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Hepatit C virüsü kronik karaciğer hastalığının en sık nedenidir. Dünyada yaklaşık 170 milyon kişinin hepatit C virüsü ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Hepatit C enfeksiyonunun doğal seyir ve klinik gidişi virüs ve konağın immün cevabının etkileşimi ile ilişkilidir. Bağışıklık sisteminin önemli bir öğesi olan mannoz bağlayan lektin genetik polimorfizme sahiptir ve belirli genotiplere sahip bireylerin daha ciddi ve uzun süreli enfeksiyonlara yatkınlığı bilinmektedir. Mannoz bağlayan lektinin hepatit C virüsü enfeksiyonundaki rolü mannoz bağlayan lektin seviyeleri ve polimorfizmlerinin hastalık seyiri ve tedavi cevabını inceleyen az sayıda çalışmada gösterilmiştir. Biz bu çalışmada mannoz bağlayıcı lektin düzeyi ve mannoz bağlayan lektin geni polimorfizmleri ile tedavi cevabı arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada kronik hepatit C hastaları ve kontrol grubunda serum mannoz bağlayan lektin düzeyleri ELİSA yöntemi ölçüldü ve kodon 54 mutasyon varlığı PCR-RFLP tekniği ile araştırıldı. Çalışmaya pegile interferon ve ribavirin kombinasyonu ile tedavi edilmiş 50 kronik hepatit C hastası ve 75 sağlıklı kontrol alındı.Bulgular: Kodon 54 mutasyonu hepatit C hastalarında kontrol grubuna oranla daha sıktı fakat aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Hasta ve kontrol gruplarında kodon 54 mutasyonu olanlarda serum mannoz bağlayan lektin düzeyleri belirgin olarak düşük bulundu. Hepatit C hastalarında mannoz bağlayan lektin düzeyi kontrol grubuna göre daha düşük olmakla birlikte iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Ayrıca tedavi yanıtı saptanan ve saptanmayan hastalarda serum mannoz bağlayıcı serum düzeyleri ve mutasyon sıklığı oranları benzerdi.Sonuç: Düşük mannoz bağlayan lektin düzeyleri hepatit C enfeksiyonuna duyarlılığı artırmamaktadır ve mannoz bağlayan lektin düzeyinin hastalığın seyiri ve tedavi cevabı üzerine belirgin bir etkisi saptanmamış olmakla birlikte daha net sonuçlar ortaya koyabilmak için daha geniş hasta gruplarını içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Hepatitis C virus is the most frequent cause of chronic liver disease. It is estimated that approximately 170 million people are infected with HCV worldwide. The natural history and outcome of HCV infections are usually associated with the interaction of virus and the host immune response. Mannose binding lectin, a key factor of the immune system, has genetic polymorphism, and individuals who carry certain genotypes of mannose binding lectin are known to be more prone severe and prolonged infectious diseases. A role for mannnose binding lectin in hepatitis C virus infection had been indicated by few previous studies examining mannose binding lectin levels and polymorphisms in relation to disease progression and response to treatment. We undertook this study to investigate the correlation of treatment response with serum concentration of mannose binding lectin and polymorphisms of mannose binding lectin gene.Material and Methods: In this study, serum mannose binding lectin concentration was measured by ELISA and codon 54 mutation of mannose binding lectin gene was searched with PCR-RFLP method both in chronic hepatitis C infected patients and control group. Fifty hepatitis C infected patients treated with combination of pegylated interferon and ribavirin and 75 healthy controls were included into study.Results: Codon 54 mutation was increased in hepatitis C infected patient compared to control subjects but there was no statistically significant difference between two groups. There was statistically significant decrease in serum mannose binding lectin concentration in subject with codon 54 gene mutation. Relatively higher decrease in mannose binding lectin concentration in hepatitis C virus infected patients compared to control group was not statistically significant. Also mutation frequencies and mannose binding lectin serum concentration were similar between responders and non-responders.Conclusion: Low mannose binding lectin levels does not increase susceptibility to hepatitis C infection, and mannose binding concentrations does not have a major influence on the course of the disease and response to antiviral therapy but a larger sample size is necessary to confirm the present results.