Kronik hepatit C'li hastalarda adiposit hormonlarının steatoz ve fibroz gelişimine etkileri
Role of adıpocyte hormones on the progression of steatosis and fıbrosis in patiens with chronic hepatitis C
  1. Tez No: 150916
  2. Yazar: ARZU TİFTİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN TÖZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET KRONİK HEPATİT C'Lİ HASTALARDA ADİPOSİT HORMONLARININ STEATOZ VE FİBROZ GELİŞİMİNE ETKİLERİ Hepatit C Virüsü (HCV)'ne bağlı kronik hepatitte hastalığın doğal seyri oldukça farklılık göstermektedir. Fibroz ilerleme hızının geniş bir spektrum göstermesinden bazı viral ya da konak faktörleri sorumlu tutulmuştur. Ayrıca hepatik steatoz da kronik hepatit C'li hastaların histolojik incelemelerinde sık rastlanan bir patolojidir. Steatoz da virüse veya konağa ait faktörlere bağlı olabilir. Virüsle ilişkili faktörler; viral yük, genotip ve kor proteinidir. Konağa ait olanlar ise infeksiyonla karşılaşma süresi, vücut kitle indeksi (VKÎ), metabolik faktörler ve alkol lüketimidir. Metabolik faktörlerden biri olan adiposit hormonları günümüzde giderek önem kazanmaktadır. Bunlardan leptin, adiponektin ve rezistin enerji metabolizması ve insulin duyarlılığı ile yalandan ilişkili olup, şişmanlarda leptin ve rezistin yükselirken adiponektin düşmektedir. Bu çalışmanın amacı kronik hepatit C'li hastalardaki steatoza ve fibroza etkiyen metabolik faktörler ve özellikle leptin, adiponektin ve rezistin'in katkısını araştırmaktır. Çalışmaya 51 kronik hepatit C'li hasta ve 24 sağlıklı kontrol alındı. Vakaların vücut kitle indeksleri hesaplandı. Serum leptin, adiponektin ve rezistin düzeyleri ELÎSA yöntemiyle ölçüldü. Kronik hepatit C'li hastaların karaciğer biyopsileri histolojik olarak steatoz ve fibroz yönünden derecelendirildi. Ayrıca tüm kronik hepatit C'li hastaların bel çevresi ölçüldü, lipit profili ve karaciğer fonksiyon testleri yapıldı, insulin direnci HOMA-IR indeksi hesaplanarak değerlendirildi, HCV RNA düzeyleri saptandı, genotipleri belirlendi. 51 kronik hepatit C'li hastanın VKİ ortalama 27 ± 5; adiponektin düzeyleri 14.1 ± 7ng/ml; leptin düzeyleri 16.9 ± 17ng/ml; leptin / adiponektin oram 1.5 ± 1.9 ve rezistin seviyesi 12.1 ± 6 ng/ml idi. 24 sağlıklı kontrolün VKİ 23.2 ± 3; adiponektin düzeyleri 15 ± 5ng/ml; leptin düzeyleri 4.5 ± 3ng/ml; leptin / adiponektin oranı 0.4 ± 0.5 ve rezistin seviyesi 5.3 ± 2.5 ng/ml idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ROLE OF ADIPOCYTE HORMONES ON THE PROGRESSION OF STEATOSIS AND FD3ROSIS IN PATENTS WITH CHRONIC HEPATITIS C: Progression of hepatitis C infection can be variable. Some viral and host factors are believed to be responsible for a wide variety progression of rate of fibrosis. Hepatic steatosis is frequently reported in chronic hepatitis C patients by histological examination. It is still unknown whether hepatic steatosis is a direct consequence of HCV infection secondary to host factors, or due to other variables. The core protein, viral load and genotype are considered as the factors related with virus. On the other hand; age, male gender, obesity, non-insulin dependant diabetes or alcohol consumption are the factors related with host. Three of the adipocyte hormones; leptin, adiponectin and resistin are peptides involved in the energy expenditure and insulin resistance. Obesity is generally associated with high levels of leptin and resistin, but low levels of adiponectin. It has been suggested that there is a direct effect of leptin, adiponectin and resistin on hepatocytes. The purpose of the present study is to evaluate various factors related to the host or to the virus which may contribute to hepatic steatosis and fibrosis in chronic HCV patients and to correlate them with the degree of steatosis and fibrosis on histological grounds. The study comprised histologically confirmed naive chronic HCV patients (n=51) and 24 healthy volunteers. Serum leptin, adiponectin and resistin levels were measured by enzyme immunoassay and BMI was calculated in all subjects. Steatosis and fibrosis were scored separately for chronic HCV patients. Biochemical and microbiological tests including HOMA index, AST, ALT, ALP, GGT, HCV RNA and HCV genotypes were carried out in all HCV patients. 51 chronic HCV patients' BMI were 27 ± 5; adiponectin levels were 14.1 ± 7ng/ml; leptin levels were 16.9 ± 17ng/ml; leptin / adiponectin ratio was 1.5 ± 1.9 and resistin levels were 12.1 ± 6ng/ml. 24 healthy volunteers' BMI were 23.2 ± 3; adiponectin levels were 15 ± 5ng/ml; leptin levels were 4.5 ± 3ng/ml;.Leptirı/adiponectin ratios were 0.4 ± 0.5 and resistin levels were 5.3 ± 2.5 ng/ml. The prevalence of steatosis was 43 % among chronic HCV patients.