Self-cleaning, water-harvesting, anti-reflective silica xerogel thin film coating on glass and its PV applications
Cam üzerine kendi kendini temizleyen, su toplayan, yansıma önleyici silika kserojel ince film kaplama ve PV uygulamaları
  1. Tez No: 991179
  2. Yazar: SEZEN ÖYKÜ KINACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK YERCİ, PROF. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Engineering Sciences, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada yansıma önleyici, kendi kendini temizleyen ve su toplayıcı özelliklere sahip bir silika kserojel kaplama önerilmektedir. Kserojel, öncül maddeler olarak metiltrimetoksisilan (MTMS) ve tetraetoksisilan (TEOS), çözücü olarak metanol kullanılarak sentezlenmiş ve hekzametildisilazan (HMDS) ile hidrofobik olarak modifiye edilmiştir. Biyomimetik bir yaklaşımdan esinlenilerek, sis toplama amacıyla yüzeyde süperhidrofobik/süperhidrofilik bir desen oluşturulmuştur. Elde edilen kaplama, %91 bağıl nemde 30 dakika içinde 23 mg/cm²'ye kadar su toplama kapasitesi sergilemiştir. Kaplamanın su temas açısı, desenlemeden sonra da değişmeden kalarak, su damlacıklarının kolayca kayıp gidebildiği süperhidrofobik özelliklerini korumuştur. Önerilen bu yansıma önleyici kaplama, su toplama özelliğiyle sulama için, süperhidrofobik yapısıyla ise güneş paneli yüzeylerinden toz ve kirin temizlenmesine yardımcı olması sayesinde tarımsal fotovoltaik (agri-PV) sistemlerde potansiyel taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
A silica xerogel coating is proposed in this study with anti-reflective, self-cleaning, and water-harvesting properties. The xerogel is synthesized using methyltrimethoxysilane (MTMS) and tetraethoxysilane (TEOS) as precursors, methanol as solvent and is hydrophobically modified using hexamethyldisilazane (HMDS). Inspired by a biomimetic approach, a superhydrophobic/superhydrophilic pattern is created on the surface for fog harvesting purposes. The resultant coating demonstrates a water collection capacity of up to 23 mg/cm2 within 30 minutes at 91% relative humidity. The water contact angle of the coating remains unchanged after patterning, retaining its superhydrophobic properties, where water droplets can easily slide off. The proposed anti-reflective coating has a potential in agri-PV systems, where its water-harvesting property can be used for irrigation, and its superhydrophobicity helps remove dust and dirt from solar panel surfaces.