Yapay zekâ tabanlı kestirimci bakım uygulaması
Artificial intelligence based predictive maintenance application
- Tez No: 991178
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ DÜŞÜNCELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Üretim sistemlerinin verimlilikleri söz konusu olduğunda bakım yaklaşımları son derece önemli bir role sahiptir. Geleneksel bakım yaklaşımları kısıtlı bir başarı sağlamış olsa da günümüz endüstriyel teknolojilerinin özellikle de Endüstri 4.0'ın itici gücü ile birlikte makinelerden belirli standartlar ile veriler gerçek zamanlı okunabilmektedir. Nesnelerin interneti (IoT) geliştikten sonra endüstriyel alanda yaygın biçimde kullanılmaya başlanıldı. IoT sayesinde herhangi bir ekipmanın veya sistem üzerinden sıcaklık, nem, titreşim gibi veriler toplanıp işlendiğinde ekipman ömrü hakkında önemli bilgiler verir. Toplanan bu datalar makine öğrenmesi (Machine Learning - MÖ) yöntemi ile bakım zamanları minimize edilebilmekte ve arızanın periyodu tahmin edilerek arıza oluşmadan müdahale edilebilmektedir. Kestirimci bakım adı verilen bu strateji zaman ve maliyet gibi avantajlar sağlar.
Özet (Çeviri)
When it comes to the efficiency of production systems, maintenance approaches play an extremely important role. Although traditional maintenance approaches have achieved limited success, today's industrial technologies, particularly the driving force of Industry 4.0, enable data to be read in real time from machines according to specific standards. Following the development of the Internet of Things (IoT), it has become widely used in the industrial sector. Thanks to IoT, when data such as temperature, humidity, and vibration is collected and processed from any equipment or system, it provides important information about the equipment's lifespan. This collected data can be used with machine learning (ML) methods to minimise maintenance times and predict failure periods, enabling intervention before failures occur. This strategy, known as predictive maintenance, offers advantages in terms of time and cost.