Neoscona adianta (Walckenaer, 1802) ve Neoscona byzanthina (Pavesı, 1876) (Araneae: Araneidae) türlerinin İPBS primerleri ile moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of Neoscona adianta (Walckenaer, 1802) and Neoscona byzanthina (Pavesi, 1876) (Araneae: Araneidae) species using IPBS primers
  1. Tez No: 991184
  2. Yazar: ASİYE SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Araneidae familyasına ait iki örümcek türü olan Neoscona adianta (Walckenaer, 1802) ve Neoscona byzanthina (Pavesi, 1876) nın morfolojik ve genetik özelliklerinin detaylı bir şekilde incelenmesini amaçlanmıştır. Bu iki tür arasındaki morfolojik farklılıklar, opistosoma yapısındaki desenlenmeleri üzerine odaklanılmıştır. Moleküler analizlerde iPBS (İnter primer binding site) markır sistemi kullanılarak türlerin genetik yapıları incelenmiştir. Araştırmada dört iPBS primeri ile gerçekleştirilen PZR çalışmaları sonucunda elde edilen bant profilleri analiz edilmiş ve bu profiller, türlerin genetik çeşitliliğini ve popülasyon yapısını ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, Neoscona adianta ve Neoscona byzanthina türlerinin morfolojik ve genetik açıdan farklılıklar gösterdiği, bu farklılıkların lokalite bazlı varyasyonlarla da ilişkili olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, iki türün morfolojik ve genetik özellikleri arasında net ayrımlar tespit edilmiş olup, iPBS markır sisteminin örümcek türlerinin genetik karakterizasyonunda kullanılabilirliği doğrulanmıştır. Ayrıca, bu türler arasındaki morfolojik varyasyonların ve genetik farklılıkların ekolojik adaptasyon süreçleri ile ilişkili olabileceği öne sürülmüştür. Bu çalışma, Araneidae familyasının taksonomik çalışmalarına önemli katkılar sunarken, Neoscona cinsi örümceklerin popülasyon genetiğinin daha iyi anlaşılmasına da olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to examine the morphological and genetic characteristics of two spider species belonging to the Araneidae family, Neoscona adianta (Walckenaer, 1802) and Neoscona byzanthina (Pavesi, 1876) in detail. The morphological differences between these two species were evaluated by focusing on the patterns found on the structure of the opisthosoma. In the molecular analyses, the iPBS (Inter Primer Binding Site) marker system was used to investigate the genetic structures of the species. In the study, band profiles obtained from PCR analyses conducted with four iPBS primers were examined, and these profiles revealed the genetic diversity and population structure of the species. The results showed that Neoscona adianta and Neoscona byzanthina exhibit morphological and genetic differences, and that these differences are also associated with locality-based variation. As a result of the study, clear distinctions were identified between the morphological and genetic characteristics of the two species, and the usability of the iPBS marker system in the genetic characterization of spider species was confirmed. Additionally, it was suggested that the morphological variations and genetic differences between these species may be related to ecological adaptation processes. This study provides significant contributions to the taxonomic research of the Araneidae family and enables a better understanding of the population genetics of spiders belonging to the genus Neoscona.