Sinop merkez orman işletme şefliği sahil çamı plantasyon meşcereleri için çap dağılım modellerinin geliştirilmesi
Developing some diameter distribution models for maritime pine plantations stands located in Sinop forest management
  1. Tez No: 991183
  2. Yazar: EMRE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sinop Merkez Orman İşletme Şefliği'ndeki Sahil Çamı (Pinus pinaster) plantasyon meşcerelerindeki çap dağılımlarını modellemeyi amaçlamaktadır. Araştırma materyali olarak, 202 adet geçici örnek alandan elde edilen ağaç verileri kullanılmış, çap dağılımını tahmin etmek üzere üç parametreli Weibull olasılık yoğunluk fonksiyonu uygulanmıştır. Weibull parametrelerinin tahmini için sekiz farklı yöntem (Maksimum Olabilirlik, moment, yüzdelik ve hibrit yaklaşımlar) karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve model performansı rölatif sıralama yöntemi ile analiz edilmiştir. Karşılaştırmalar sonucunda, Weibull parametrelerinin göğüs yüzeyi orta ağacı çapı (Dg) ve çapların varyans değerlerini içeren moment yöntemi (Yöntem 3) ile hesaplandığı yaklaşım, en başarılı model olarak belirlenmiştir. Bu modelin temel başarı ölçütleri R2= 0.701, HKOK=57.486 adet/ha ve AIC=9590 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, en başarılı modelin tahminlerinin dağılım uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile doğrulanmış ve örnek alanların %99.009'u için istatistiksel uygunluk sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to model the diameter distributions within Coastal Pine (Pinus pinaster) plantation stands in the Sinop Central Forest Management Chiefdom. The research utilized tree data from 202 temporary sample plots, applying the three-parameter Weibull probability density function for diameter distribution estimation. Eight different methods (Maximum Likelihood, moment-based, percentile-based, and hybrid approaches) for estimating Weibull parameters were comparatively assessed, and model performance was analyzed using the Relative Ranking Method. Model evaluation identified the moment method (Method 3) incorporating the mean diameter of basal area (Dg) and the variance of diameters as the most successful estimation approach. Key performance indicators for this model were determined as R2= 0.701, RMSE=57.486 stems/ha, and AIC=9590. Furthermore, the statistical adequacy of the best model's predictions was confirmed by the Kolmogorov-Smirnov test, showing statistical suitability for of the sample plots.