The design and transport properties of nano-devices based on two-dimensional semiconductors
İki-boyutlu yarı iletkenlere dayalı nano-cihazların tasarımı ve taşıma özellikleri
- Tez No: 991188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Yarı iletken endüstrisi, geleneksel silikon tabanlı transistörlerin temel fiziksel ve elektrostatik sınırlarına yaklaşırken, teknolojik ölçeklemeyi sürdürebilmek için atomik kalınlıkta kanal malzemelerine geçiş zorunlu hale gelmiştir. Bu tez, iki boyutlu (2B) yarı iletkenlere dayalı nano-aygıtların tasarımı ve taşınım özelliklerine yönelik bir kavram kanıtlama (proof-of-concept) çalışması sunmakta ve bu aygıtların yeni nesil nanoelektronik için modüler bir platform olarak uygulanabilirliğini değerlendirmektedir. Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) ile Denge Dışı Green Fonksiyonu (NEGF) formalizmini birleştiren kapsamlı, birinci ilkeler ve kuantum taşınım temelli hesaplamalı bir yöntem kullanılarak, aygıt performansı balistik taşınım sınırında sistematik biçimde incelenmiştir. Bu inceleme, nanometre ölçeklerinde kanal uzunluğu ve elektrot katkılamasının akım akışını nasıl belirlediğini açıklığa kavuşturmak amacıyla Metal-Yarı İletken-Metal (MSM) sistemleriyle başlar. Analiz daha sonra, yerleşik elektrostatik potansiyelin tünellemeye dayalı doğrultma üzerindeki etkisini yakalamak için p-n eklemlerine ilerler. Çalışma, kapı elektrotlarının etkin kontrol elemanları olarak görev yaptığı ara mimariler olan p-i-n alan etkili transistörlerle sürdürülür. Son olarak, kontakların, kanal taşınımının ve elektrostatik kontrolün bütünleşik etkilerinin tek bir aygıt kavramı içinde değerlendirildiği MOSFET mimarilerinin incelenmesiyle çalışma tamamlanır. Derin ölçeklenmiş 2B rejimde mimari optimizasyonun, malzeme seçimi kadar kritik olduğu sonucuna varılmaktadır. Özellikle, kanal malzemesinin içsel özelliklerini değiştirmeden kaynak (source) ve dren (drain) elektrostatiklerini ayarlamak ve drenden kaynaklanan alanın kanala nüfuzunu perdelemek için underlap mühendisliği pratik bir araç olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, bu tür optimize edilmiş geometrilerin dahil edilmesinin iletim (on) durum akımlarını belirgin biçimde artırdığını ve enerji verimliliğini iyileştirdiğini göstermektedir. Ayrıca, bu iyileştirmeler aygıtların ITRS-2028 yüksek performans hedeflerini karşılamasını veya aşmasını mümkün kılmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, atomik incelikteki yapılarının hassas elektrostatik mühendislikle birleştirilmesiyle, 2B yarı iletkenlerin yüksek performanslı transistör çalışması için olağanüstü potansiyelini gösteren prototip cihazlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the semiconductor industry approaches the fundamental physical and electrostatic limits of traditional silicon-based transistors, the transition toward atomically thin channel materials has become imperative to sustain technological scaling. This thesis presents a proof-of-concept study on the design and transport properties of nano-devices based on two-dimensional (2D) semiconductors by evaluating their feasibility as a modular platform for next-generation nanoelectronics. Utilizing a comprehensive first-principles and quantum transport-based computational methodology that combines Density Functional Theory (DFT) with the Non-Equilibrium Green's Function (NEGF) formalism, the research systematically evaluates device performance under the ballistic transport limit. This investigation starts with Metal-Semiconductor-Metal (MSM) systems to clarify how channel length and electrode doping govern current flow at nanometer scales. The analysis then advances to p-n junctions to capture the influence of built-in electrostatics on tunneling-driven rectification. The study is followed by p-i-n field-effect transistors as intermediate architectures where gate electrodes serve as active control elements. Finally, the study is finalized with the assessment of MOSFET architectures where the integrated effects of contacts, channel transport and electrostatic control are evaluated within a unified device concept. It is evaluated that architectural optimization is as critical as material selection in the deeply scaled 2D regime. In particular, underlap engineering is identified as a practical instrument to tune source and drain electrostatics and screen drain-induced field penetration without altering the intrinsic channel material. The results demonstrate that incorporating such optimized geometries significantly boosts on-state currents and improves energy efficiency. Furthermore, these improvements enable devices to meet or surpass ITRS-2028 high-performance targets. Ultimately, this thesis presents prototype devices that demonstrate the extraordinary potential of 2D semiconductors for high-performance transistor operation when their atomically thin nature is paired with precise electrostatic engineering.