Su mirasının korunması: Niğde çamaşırhaneleri ve koruma sorunları
Conservation of water heritage: Laundries of Niğde and conservation issues
  1. Tez No: 991187
  2. Yazar: SENA TOKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL EFE YAVAŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Niğde il sınırları içerisinde günümüze ulaşan sekiz adet çamaşırhaneyi su mimarisi bağlamında incelemeyi, bu yapıların belgelenmesini, tipolojik bir sınıflandırma çerçevesinde değerlendirilmesini ve koruma sorunlarının ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Yapılan araştırmalarda, Niğde'de çamaşırhanelere yönelik mimari koruma ve belgeleme odaklı kapsamlı bir çalışmanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu boşluğun giderilmesi amacıyla Niğde kent merkezi ve çevre köylerde tespit edilen sekiz çamaşırhane; yerinde gerçekleştirilen alan araştırmaları, gözlemler, ölçüm işlemleri, fotoğrafla belgeleme ve kullanıcı görüşmeleri aracılığıyla ayrıntılı biçimde belgelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda her bir çamaşırhane; konum tipi, plan tipi, mimari elemanlar, eklentiler, cephe düzeni, taşıyıcı sistem, malzeme ve yapım tekniği ile su kaynağı ve su yönetim sistemi gibi belirlenen ölçütler doğrultusunda analiz edilmiş ve mevcut koruma sorunları değerlendirilmiştir. Bu kapsamda tez, su mirasına ait yok olma tehlikesindeki bu yapıların belgelenmesinin yanı sıra, tipoloji temelli bir değerlendirme yaklaşımıyla suyla biçimlenen kamusal mekânların tarihsel ve kültürel değerlerini görünür kılmayı ve korumaya yönelik bir yaklaşım geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine eight surviving laundries within the borders of Niğde province in the context of water architecture, to document these structures, to evaluate them within a typological classification framework, and to identify their conservation problems. Research revealed a lack of comprehensive studies focusing on the architectural conservation and documentation of laundries in Niğde. To address this gap, eight laundries identified in Niğde city center and surrounding villages were meticulously documented through on-site field research, observations, measurements, photographic documentation, and user interviews. Based on the data obtained, each laundromat was analyzed according to defined criteria such as location type, plan type, architectural elements, additions, facade arrangement, structural system, materials and construction techniques, and water source and water management system, and existing conservation problems were evaluated. In this context, the thesis aims not only to document these endangered structures belonging to the water heritage but also to make visible the historical and cultural values of public spaces shaped by water through a typology-based evaluation approach and to develop a conservation strategy.