Evaluating the impact of microfinance on household income and business sustainability: evidence from Afghanistan
Mikrofinansmanın ev geliri ve işletme sürdürülebilirliği üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi: Afganistan örneği
  1. Tez No: 991203
  2. Yazar: SHABBIR AHMAD SALIH
  3. Danışmanlar: Professor Dr. HASAN VERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Mikrofinans gelişmekte olan ülkelerde hızla büyümüş ve ekonomik kalkınma ve yoksulluğun azaltılmasındaki rolüyle uluslararası kabul görmüştür. Afganistan ekonomik güçlendirme ve girişimciliğe yönelik mikrofinans hizmetlerinin kırsal kesimde ve yetersiz hizmet alan sektörlerde giderek daha fazla görüldüğü ülkelerden biridir. Resmi finansal hizmetlere yetersiz erişimin küçük işletmelerin kurulmasını engellediği Afganistan'da, mikrofinans, finansal katılım için potansiyel bir çözümdür. Çok sayıda çalışma, mikrofinansın özellikle de çok düşük sosyo-ekonomik ve istikrarsız siyasi ortama sahip olan Afganistan'ın kırsal ekonomisindeki etkilerini incelemiştir. Bu araştırma, mikrofinansın Afganistan kırsalındaki küçük işletme girişimcilerinin girişimcilik performanslarını, finansal yönetimlerini, istihdam yaratmalarını ve hane halkı istikrarını geliştirmelerine nasıl yardımcı olduğunu ele almaktadır. Bu çalışma, nicel bir kesitsel veri kullanarak önemli bir literatür boşluğunu doldurmaktadır. Çalışmada 211 mikrofinans alıcısının verileri kredi büyüklükleri, kredi süresi ve girişimcilik performansının demografik özellikleri asıl etkilediği OLS regresyon modelleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Bulgular, mikrofinansa erişimin şirket kârlarını artırdığını iş sürekliliğini ve hane gelirini iyileştirdiğini göstermektedir. Girişimcilere finansal hizmetler sağlandıkça, işletmeler daha sürdürülebilir hale gelebilir ve büyüyebilir. Araştırma, sektöre özgü ihtiyaçları destekleyen uzman mikro finansman programlarını teşvik etmektedir. Bu sonuçlar politika yapıcılar, kalkınma ajansları ve mikrofinans kurumları için somut rehberlik sunmakta, mevcut eşitsizliklerle mücadele etmek ve ekonomik dayanıklılığı artırmak için yeni yaklaşımlara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Microfinance grew rapidly in emerging countries and got international recognition for its role in economic development and poverty alleviation. Afghanistan is also one of those countries where microfinance services for economic empowerment and entrepreneurship is increasingly observed in the rural and underserved sectors. In Afghanistan, where inadequate access to formal financial services hampers small business creation, microfinance is a potential solution for financial inclusion. Multiple studies have examined the effects of microfinance in Afghanistan's rural economy, especially in the face of a very low socio-economic and political landscape. This research addresses how microfinance helps small business entrepreneurs in rural Afghanistan to improve their entrepreneurial performance and household stability. The paper fills a significant literature gap using a quantitative cross-sectional data and OLS regression models. Using the data of 211 microfinance recipients, the models estimate how loan sizes, duration of loan, age, and education level affect business sustainability and household income of those people who received microfinance loan. The findings suggest that access to microfinance increases the duration of businesses and boosting household income by receiving microfinance loan. The more entrepreneurs who were provided with financial and non-financial services, the more businesses were able to sustain and expand. This research calls for specialised microfinance programmes that support the sector specific needs and for the incorporation of digital financial services to enhance access. These results offer concrete guidance for policymakers, development agencies and microfinance institutions, highlighting the need for new approaches to tackle current inequalities and increase economic resilience.