Evaluation of factors for selection of ai-powered chatbots for pilots
Pilotlar için yapay zeka destekli sohbet botlarının seçiminde faktörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 991213
  2. Yazar: VUSLAT DİDAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Civil Aviation, Aeronautical Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zeka (AI) ve doğal dil işleme (NLP) teknolojileri son yıllarda havacılık da dahil olmak üzere çeşitli farklı sektörleri kökten etkileyen önemli gelişmeler kaydetti. Belirli bir AI sistemi türü olan büyük dil modelleri (LLM'ler), doğal dil anlama ve oluşturma konusunda olağanüstü yetenekler gösterdi. Bu makale, özellikle pilotlar için tasarlanmış, uçuş operasyonları sırasında bilgi ve destek ihtiyaçlarını karşılayan AI destekli bir sohbet robotunun potansiyel faydalarını ve temel özelliklerini araştırmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, pilotlar için operasyonel etkinliği artırmak amacıyla AI destekli bir sohbet robotunun sahip olması gereken temel özellikleri belirlemektir. Araştırmada, pilotlarla nitel görüşmeler ve nicel anketleri birleştirerek ihtiyaçları ve tercihleri hakkında kapsamlı veri toplayan karma yöntemli bir yaklaşım kullanılmıştır. Veriler, sohbet robotunun tasarımı için önemli olan temel temaları ve özellikleri belirlemek için Aralıklı Tip-2 Bulanık Analitik Hiyerarşi Yöntemi ile analiz edilmiştir. Ön bulgular, pilotların karmaşık hava durumu raporlarına, uçuş düzenlemelerine ve uçak performans verilerine gerçek zamanlı erişime ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. İdeal bir sohbet robotu, bu bilgileri hızlı ve doğru bir şekilde özetleyebilmeli ve çapraz referans verebilmelidir. Ek olarak, operasyonel belgelerin akıllı analizi, rota optimizasyonu, risk değerlendirmesi ve operasyonel prosedürlere uyum gibi özellikler, kokpit güvenliğini ve verimliliğini artırmak için kritik olarak tanımlanmıştır. Bu araştırma, pilotların özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış AI destekli sohbet robotu tasarlamak için bir çerçeve sağlayarak havacılık alanına katkıda bulunmaktadır. Sonuç olarak, pilotların benzersiz ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özelliklere sahip AI destekli bir sohbet robotu, havacılıkta operasyonel etkinliği önemli ölçüde artırabilir. Kritik bilgi ve destek gereksinimlerini ele alarak böyle bir sohbet robotu bilişsel yükü azaltabilir, karar vermeyi iyileştirebilir ve böylece daha güvenli ve daha verimli uçuş operasyonlarına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) and natural language processing (NLP) technologies have seen remarkable advancements in recent years, significantly impacting various different sectors, including aviation. Large language models (LLMs), a specific type of AI system, have demonstrated exceptional capabilities in natural language understanding and generation. This paper explores the potential benefits and key features of an AI-powered chatbot designed specifically for pilots, addressing their information and support needs during flight operations. The primary objective of this research is to identify the essential features that an AI-powered chatbot should possess to enhance operational effectiveness for pilots. The central research questions include: What are the critical information and support needs of pilots during flight? How can an AI-powered chatbot be integrated into pilot operations to improve efficiency and safety? This research employs a mixed-methods approach, combining qualitative interviews with pilots and quantitative surveys to gather comprehensive data on their needs and preferences. The data is analysed using thematic analysis to identify key themes and features that are crucial for the chatbot's design. Preliminary findings suggest that pilots require real-time access to complex weather reports, flight regulations, and aircraft performance data. The chatbot should be capable of summarizing and cross-referencing this information quickly and accurately. Additionally, features such as intelligent analysis of operational documents, route optimization, risk assessment, and adherence to operational procedures are identified as critical for enhancing cockpit safety and efficiency. This research contributes to the field of aviation by providing a framework for designing AI-powered chatbots tailored to the specific needs of pilots. The practical implications include improved flight safety and operational efficiency, while the theoretical contributions enhance our understanding of AI integration in specialized domains. Societal implications involve making air travel safer and more reliable. In conclusion, an AI-powered chatbot with features tailored to the unique needs of pilots can significantly enhance operational effectiveness in aviation. By addressing the critical information and support requirements, such a chatbot can reduce cognitive burden, improve decision-making, and ultimately contribute to safer and more efficient flight operations.