Designing a module to support development of pre-service mathematics and science teachers' skills for interdisciplinary teaching
Matematik ve fen bilgisi öğretmen adaylarının disiplinlerarası öğretim becerilerinin gelişimini desteklemek üzere bir modülün tasarlanması
- Tez No: 991218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Disiplinlerarası eğitim, öğretmenlerin öğrencilerinin günümüzün karmaşık problemleriyle başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Ancak, öğretmenler disiplinlerarası öğretim için yeterli yeterliliklere sahip olmayabileceğinden, profesyonel desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, öğretmenler adaylarını, disiplinlerarası öğretimde yetkin geleceğin öğretmenleri olarak hazırlamak da önemlidir. Bu nedenle, bu çalışma, matematik ve fen bilimleri öğretmenler adaylarının disiplinlerarası öğretim için becerilerinin gelişimini desteklemek üzere bir modül tasarlamayı amaçlamıştır. Bu çalışma, tasarım tabanlı araştırmayı metodolojik bir çerçeve olarak benimsemiştir. Çalışma, disiplinlerarası öğretime yönelik bir modül tasarlamak amacıyla iki yinelemeli (iterasyonlu) üç aşamada yürütülmüştür. Katılımcılar, İstanbul'daki bir devlet üniversitesindeki matematik ve fen bilimleri öğretmen adaylarıdır. Bu çalışmada, katılımcıların ürünleri ve yarı yapılandırılmış görüşmelere verdikleri yanıtlar gibi farklı veri kaynaklarından nitel veri toplanmış ve açık kodlama, eksenli kodlama ve tematik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının sınırlı ilk kavramsallaştırmalarının, uygulama sonrasında daha ayrıntılı kavramsallaştırmalara dönüştüğünü göstermiştir. Ayrıca, bulgulara dayanarak, disiplinlerarasılık, matematiksel modelleme ve uygulama, disiplinlerarası görev ve problemlerin tasarlanmasında temel boyutlar olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın bulgularına dayanarak, disiplinlerarasılığı, matematiksel modellemeyi ve aktif öğretmen öğrenme deneyimlerini teşvik etmek, öğretmen adayları için disiplinlerarası öğretim üzerine bir modül tasarlamanın temel unsurları olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interdisciplinary education can help teachers in supporting their students in dealing with complex problems today. However, since teachers might not have sufficient competencies for interdisciplinary teaching, professional support is needed. So, preparing pre-service teachers as competent future teachers in interdisciplinary teaching is also important. Thus, this study aimed to design a module to support pre-service mathematics and science teachers' development of skills for interdisciplinary teaching. This study has adopted design-based research as a methodological framework. The study was conducted in three phases with two iterations to design a module on interdisciplinary teaching. Participants were pre-service mathematics and science teachers in a state university in Istanbul. In this study, qualitative data from different data sources such as participants' artifacts and responses to semi-structured interviews were collected and analyzed through open-coding, axial coding and thematic analysis. The findings indicated that the limited initial conceptualizations of the pre-service teachers changed to more elaborated conceptualizations after the implementation. Moreover, based on the findings, interdisciplinarity, mathematical modeling, and implementation were key dimensions of designing interdisciplinary tasks and problems. Based on the findings of this study, promoting interdisciplinarity, mathematical modeling and active teacher learning experiences were suggested as key aspects to design a module on interdisciplinary teaching for pre-service teachers.