Romantik ilişkilerde duygusal zekanın ilişki kalitesine etkisinde empatinin aracı rolü
The mediating role of empathy in the effect of emotional intelligence on relationship quality in romantic relationships
- Tez No: 991233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA SEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Yakın ilişkiler iyi oluşun önemli bir kaynağıdır. Romantik ilişki yakın ilişkiler kapsamında ele alınan bir ilişki türüdür. Modern toplumlarda yoğun bir şekilde yaşanan romantik ilişkinin sürdürülebilirliğini belirleyen temel kriter ilişkinin kalitesidir. İlişki kalitesini etkileyen farklı faktörler söz konusudur. Bu kapsamda duygusal zeka ilişki kalitesini etkileyen faktörlerden biri olarak ele alınabilir. Empati kişilerarası ilişkilerde merkezi rol oynamakta ve duygusal zekanın ilişki kalitesine etkisinin empatik süreçler ile şekillendiğini düşündürmektedir. Bu bağlamda alan yazında duygusal zekanın ilişki kalitesine etkisinde empatinin aracı rolünü inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Bu boşluktan hareketle, bu çalışmanın amacı duygusal zekanın romantik ilişki kalitesine etkisinde empatinin aracı rolünün incelenmesidir. Bu çerçevede en az altı ay romantik ilişki deneyimine sahip 301 katılımcıdan çevrimiçi veri toplanmıştır. Veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Zekâ Ölçeği-Kısa Formu, Toronto Empati Ölçeği, Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplamak için kullanılan tüm ölçme araçları için gerekli izinler alınmıştır. Ölçme araçlarına ait verilerin normal dağılım özelliklerini belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerleri analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin tespiti için Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Romantik ilişkilerde duygusal zekânın ilişki kalitesine etkisinde empatinin aracı rolü SPSS PROCESS Makro 4.2. (Model 4) ile analiz edilmiştir. Bulgular, empatinin duygusal zekanın romantik ilişki kalitesine etkisinde kısmi aracılık rolü olduğunu göstermiştir. Diğer bir ifade ile, duygusal zekâ romantik ilişkilerde ilişki kalitesini etkilemektedir, bu etkinin bir kısmı doğrudan gerçekleşirken, bir kısmı empati üzerinden dolaylı olarak gerçekleşmektedir. Dolayısıyla romantik ilişki kalitesi bağlamında her iki kavram da önem kazanmaktadır. Buna ek olarak, duygusal zekâ ile empati arasında pozitif yönde anlamlı; empati ile ilişki kalitesi arasında pozitif yönde anlamlı; duygusal zekâ ile empati arasında da pozitif yönde anlamlı ilişki gözlemlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, bireyin psikolojik ve fiziksel iyi oluşunda büyük bir öneme sahip olan romantik ilişkinin dinamikleri ile ilgili bize aydınlatıcı bilgiler sunmaktadır. Bulgular mevcut literatür ile desteklenerek tartışılmış, gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Close relationships are an important source of well-being. Romantic relationships are a type of relationship considered within the scope of close relationships. The fundamental criterion determining the sustainability of romantic relationships, which are intensely experienced in modern societies, is the quality of the relationship. Various factors influence relationship quality. In this context, emotional intelligence can be considered one of the factors affecting relationship quality. Empathy plays a central role in interpersonal relationships and suggests that the effect of emotional intelligence on relationship quality is shaped by empathic processes. In this context, no study has been found in the literature examining the mediating role of empathy in the effect of emotional intelligence on relationship quality. Based on this gap, the aim of this study is to examine the mediating role of empathy in the effect of emotional intelligence on romantic relationship quality. Within this framework, online data was collected from 301 participants who had at least six months of romantic relationship experience. The Personal Information Form, Emotional Intelligence Scale-Short Form, Toronto Empathy Scale, and Perceived Romantic Relationship Quality Scale were used to collect data. The necessary permissions were obtained for all measurement tools used to collect data. Skewness and kurtosis values were analyzed to determine the normal distribution characteristics of the data from the measurement tools. Pearson correlation coefficients were calculated to determine the relationship between variables. The mediating role of empathy in the effect of emotional intelligence on relationship quality in romantic relationships was analyzed using SPSS PROCESS Macro 4.2. (Model 4). The findings showed that empathy plays a partial mediating role in the effect of emotional intelligence on romantic relationship quality. In other words, emotional intelligence affects relationship quality in romantic relationships, with part of this effect occurring directly and part indirectly through empathy. Therefore, both concepts are important in the context of romantic relationship quality. In addition, a positive and significant relationship was observed between emotional intelligence and empathy; a positive and significant relationship between empathy and relationship quality; and a positive and significant relationship between emotional intelligence and empathy. These findings provide us with insightful information about the dynamics of romantic relationships, which are of great importance for an individual's psychological and physical well-being. The findings were discussed in light of the existing literature, and suggestions for future studies were provided.