Sağlık kurum çalışanlarının yeşil örgütsel davranış ve örgütsel sürdürülebilirlikleri arasındaki ilişki
Relationship between green organizational behavior and organizational sustainability of health care employees
- Tez No: 991249
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE DİDEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık sektörü, kesintisiz faaliyet gösteren, yüksek enerji tüketimi ve büyük miktarda atık üretimi nedeniyle en büyük enerji tüketicilerindendir. Bu yüzden çevre ve insan sağlığı üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Yeşil örgütsel davranış; örgütlerin çevresel sürdürülebilirlik hedeflerinin gerçekleştirilmesinde tüm kademede görev alan çevre bilincine ve sorumluluğuna sahip çalışanların sergiledikleri çevrenin korunması ya da iyileştirilmesine katkı sağlayan çevreye karşı sorumlu ve duyarlı yeşil yönelimler olarak tanımlanmaktadır. Örgütsel sürdürülebilirlik ise; çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliğin uzun vadede temel değerler ve ilkelere dayanan davranışlara göre düzenlenmesini esas almaktadır. Bu çalışma, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hizmet veren kurum çalışanlarının yeşil örgütsel davranış ve örgütsel sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Konya ili NEÜ Tıp Fakültesi hastanesinde görev yapan çalışanlar [hekim, hemşire, diğer sağlık çalışanı (teknisyen, laborant) yardımcı sağlık personeli (hasta bakıcı, temizlik personeli vb.) ve idari personel] oluşturmaktadır (N=4125). Tanımlayıcı ilişki arayıcı olarak planlanan bu araştırma Kasım 2024-Mayıs 2025 tarihleri arasında 382 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Yeşil Örgütsel Davranış ve Örgütsel Sürdürülebilirlik Ölçeği kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Çalışmada Cronbach Alpha katsayısı yeşil örgütsel davranış ölçeğinin 0,92, örgütsel sürdürülebilirlik ölçeğinin ise 0,974 saptanmıştır. Çalışmada katılımcıların yaş ortalaması 36,09±8,66 olup katılımcıların %57,5'i kadındır. Çalışanların %71,2'si lisans mezunudur. Çalışanların yeşil örgütsel davranış toplam puan ortalaması 108,11±16,24 (Min:42, Maks:135), örgütsel sürdürülebilirlik toplam puan ortalaması 124,94±30,84 (Min37, Maks:185) olarak bulunmuştur. Yeşil örgütsel davranış ile örgütsel sürdürülebilirlik ölçeği arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı, bulunmuştur (r=0,01; p<0,05). Sağlık kurum çalışanlarının yeşil örgütsel davranışların geliştirilmesine yönelik kurumsal politika ve uygulamalar her kademede çalışanlar için titizlikle oluşturulmalı, çalışan farkındalığını artırarak kurumların refah düzeyinin sürdürebilirliğine yönelik girişimler hızla aktive edilmelidir. Sağlık çalışanları arasında çevre dostu kurumsal davranışları teşvik etmeyi amaçlayan kurumsal politikalar ve uygulamalar, tüm seviyelerdeki personel için dikkatlice geliştirilmelidir. Çalışanların farkındalığını artıran girişimler, kurumsal refahın sürdürülebilirliğini desteklemek için hızla hayata geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The healthcare sector is one of the largest energy consumers due to its uninterrupted operations, high energy demand, and substantial waste generation, which collectively have significant impacts on both the environment and human health. Within this context, green organizational behavior refers to environmentally responsible and conscious practices adopted by employees at all levels that contribute to the protection or improvement of the environment, in line with the sustainability goals of organizations. Organizational sustainability emphasizes the regulation of behaviors based on core values and principles that integrate environmental, economic, and social dimensions in the long term. Accordingly, organizational sustainability not only guides the actions of healthcare institutions but also ensures respect for and support of diversity. This study aims to examine the relationship between green organizational behavior and organizational sustainability among employees working in a university hospital. The population of the study consisted of all employees aged 18 years and older working at a university hospital in Konya (n = 4125). This descriptive and correlational study was conducted between November 2024 and May 2025 with a sample size of 382 participants. Data were collected face-to-face using the Personal Information Form, the Green Organizational Behavior Scale, and the Organizational Sustainability Scale. In our study, 57.5% of the participants were women with an average age of 36.09±8.66 (Min: 21, Max: 61). 71.2% of employees have a bachelor's degree. The total average score of the employees in the Green Organizational Behavior Scale was found to be 108.11±16.24 (Min: 42, Max: 135), and the average total score of the Organizational Sustainability Scale was 124.94 ± 30.84 (Min: 37, Max: 185). In the study, Cronbach's Alpha coefficient was found to be 0.92 for Green Organizational Behavior Scale and 0.974 for Organizational Sustainability Scale. The relationship between Green Organizational Behavior Scale and Organizational Sustainability Scale was found to be statistically significant (p<0.05). Institutional policies and practices aimed at fostering green organizational behaviors among healthcare employees should be carefully developed for staff at all levels. Initiatives that enhance employee awareness should be rapidly activated to support the sustainability of institutional well-being.