Yaratıcı aile iklimi ile psikolojik kırılganlık, psikolojik kontrol ve öz yeterlik arasındaki ilişki
The relationship between creative family climate and psychological vulnerability, psychological control and self-efficacy
  1. Tez No: 991263
  2. Yazar: ALPARSLAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı“Ebeveyn Çocuk İlişkilerinde Yaratıcı İklim Ölçeği”nin (The Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire/CCP-CRQ) Türkçe'ye uyarlaması gerçekleştirilerek, ebeveyn-çocuk (aile) ilişkilerindeki yaratıcılık iklimi, psikolojik kırılganlık, psikolojik kontrol ve öz yeterlik ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmada betimsel yöntem, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın Çalışma grubu I'i 2023-2024 eğitim- öğretim yılında Konya ili Seydişehir ilçesinde MEB'e bağlı resmi ortaokul ve lise kurumlarına devam eden 8,9,10 ve 11.sınıfta bulunan, iki ebeveynli aile mensubu ve normal gelişim gösteren çocuk sahibi 109'u (% 51,4) kadın ve 103'ü (% 48,6) erkek olmak üzere toplam 212 öğrenci ebeveyninden oluşmaktadır. Çalışma grubu II; 2023-2024 eğitim- öğretim yılında Konya ili Selçuklu, Seydişehir ve Derbent ilçelerinde MEB'e bağlı resmi ortaokul ve lise kurumlarına devam eden 8,9,10 ve 11. sınıfta bulunan öğrencilerden iki ebeveynli aile üyesi ve normal gelişim gösteren 302' si (%63,4) kadın ve174 'ü ( %36,6) erkek olmak üzere toplam 476 öğrenci; 214 'i (% 50,6) kadın ve 235'i (49,4) erkek olmak üzere toplam 476 ebeveynden oluşmaktadır. Çalışma grubu I' e ebeveynlere ait demografik bilgileri elde etmek için veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve ölçek uyarlama çalışmasında Kwasniewska vd., tarafından geliştirilen“Ebeveyn Çocuk İlişkilerinde Yaratıcı İklim Ölçeği”(The Climate For Creativity İn Parent-Child Relationship Questionnaire/CCP-CRQ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Ölçeğin Cronbach Alfa iç tutarlık katsayısı yenilik ve çeşitliliği deneyimlemeye teşvik alt boyutu için .70, sıra dışılığın teşvik edilmesi alt boyutu için .74, yaratıcı çabalarda azimliliğin desteklenmesi alt boyutu için .85 ve hayal etmenin teşvik edilmesi alt boyutu için .75 olarak hesaplanmıştır. Bütün ölçek için hesaplanan Cronbach Alfa iç tutarlık katsayısı değeri ise .87 olarak elde dilmiştir. Analizler sonucunda ölçek dört alt boyuta ve 20 maddeye uyarlanmıştır. Çalışma grubu II katılımcılarına“Kişisel Bilgi Formu”,“Ebeveyn Çocuk İlişkilerinde Yaratıcılık İklimi Ölçeği”Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire“Psikolojik Kırılganlık Ölçeği”“Psychological Vulnerability Scale,”,“Çocuklar için Öz-yeterlik Ölçeği”Children's Self-Efficacy Scale ve“Psikolojik Kontrol Ölçeği”Psychological Control Scale uygulanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda, bağımsız gruplar için t testi ve tek yönlü ANOVA yürütülmüştür. Anlamlı bulunan sonuçlarda farkın kaynağını bulmak için Tukey HSD çoklu karşılaştırma analizi yürütülmüştür. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ebeveyn-çocuk (aile) ilişkilerindeki yaratıcılık ikliminin alt boyutlarının psikolojik kırılganlık ile negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu, anneden algılanan psikolojik kontrol ve ebeveyn saymazlığı, babadan algılanan psikolojik kontrol ve ebeveyn saymazlığı ile negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu, öz yeterlik ile de pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde dilen bulgular ışığında ve ilgili literatür çerçevesinde sonuç ve öneriler kısmı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the creative climate in parent-child (family) relationships, psychological vulnerability, psychological control, and self-efficacy by adapting the“Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire (CCP-CRQ)”into Turkish. In line with this purpose, a descriptive method and relational survey model were used in the study. This research's Study Group I consists of a total of 212 parent participants, including 109 (51.4%) females and 103 (48.6%) males, who have children with normal development, members of two-parent families, attending the 8th, 9th, 10th, and 11th grades of official secondary and high school institutions affiliated with the Ministry of National Education (MoNE) in Seydişehir district of Konya province during the 2023–2024 academic year. Study Group II consists of 476 students, 302 (63.4%) females and 174 (36.6%) males, and 476 parents, 214 (50.6%) females and 235 (49.4%) males, whose children with normal development and not members of broken families attend the 8th, 9th, 10th, and 11th grades of official secondary and high school institutions affiliated with MoNE in the districts of Selçuklu, Seydişehir, and Derbent of Konya province during the 2023–2024 academic year. For Study Group I, the“Personal Information Form”prepared by the researcher to obtain demographic information about parents and the“Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire (CCP-CRQ)”developed by Kwasniewska et al. were used as data collection tools in the scale adaptation study. SPSS 25.0 software was used for data analysis. The Cronbach's Alpha internal consistency coefficient of the scale was calculated as .70 for the sub-dimension of Encouragement to Experience Novelty and Variety, .74 for the sub-dimension of Encouragement of Nonconformity, .85 for the sub-dimension of Support of Perseverance in Creative Efforts, and .75 for the sub-dimension of Encouragement to Fantasize. The Cronbach's Alpha internal consistency coefficient calculated for the whole scale was found as .87. As a result of the analyses, the scale was adapted to four sub-dimensions and 20 items. To the participants of Study Group II,“Personal Information Form”,“Climate for Creativity in Parent-Child Relationship Questionnaire (CCP-CRQ)”,“Psychological Vulnerability Scale”,“Children's Self-Efficacy Scale”, and“Psychological Control Scale”were applied. In comparisons between groups, the independent samples t-test and one-way ANOVA were conducted. In significant results, Tukey HSD multiple comparison analysis was conducted to determine the source of the difference. In addition, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used to examine the relationships among the variables. As a result of the analyses, it was found that the sub-dimensions of the creative climate in parent-child (family) relationships were negatively and significantly related to psychological vulnerability, perceived maternal psychological control and parental neglect, perceived paternal psychological control and parental neglect, and positively and significantly related to self-efficacy. In the light of the findings obtained from the research and within the framework of the related literature, the conclusion and suggestions section was written.