Süreyyya Evren'in romanları ve öyküleri üzerine bir inceleme
A study on Süreyyya Evren's novels and stories
  1. Tez No: 991264
  2. Yazar: BİLCAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Süreyyya Evren, özellikle postmodern edebiyatın temel unsurlarını Türk edebiyatında özgün bir şekilde kullanan yazarlar arasında yer almakta; roman ve öykülerinde birey ve toplum arasındaki ilişkileri, kimlik sorunlarını, politik ve sosyal eleştiriyi sıkça öne çıkarmaktadır. Bu çalışma, Süreyyya Evren'in roman ve öyküleri üzerine kapsamlı bir inceleme yaparak yazarın edebî dünyasını ele almayı amaçlamaktadır. Evren'in geleneksel anlatı kalıplarını kırarak karakterlerini sıradışı ve çoğunlukla marjinal kimliklere büründürmesi, yazarın toplum normlarına getirdiği eleştirel yaklaşımı yansıtan önemli bir özellik olarak değerlendirilmektedir. Bu inceleme, Süreyyya Evren'in eserlerini eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirerek onun edebî kimliğini ve Türk edebiyatına kazandırdığı özgün bakış açısını ortaya koymayı hedeflemektedir. Yöntem olarak Süreyyya Evren'in romanları ve öyküleri betimsel analiz yöntemiyle ele alınmıştır, tematik ve teknik özellikler edebi kuramlar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmada, yazarın eserlerindeki olay örgüleri, kişiler, mekan, zaman, anlatıcı ve bakış açısı, anlatı teknikleri ve tematik derinlikler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Aynı zamanda eserlerin postmodern edebiyat bağlamındaki yeri ve önemi karşılaştırmalı bir yöntemle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Süreyyya Evren is among the authors who have uniquely utilized the fundamental elements of postmodern literature in Turkish literature; in her novels and short stories, she frequently highlights the relationships between the individual and society, identity issues, and political and social criticism. This study aims to examine Evren's literary world by conducting a comprehensive analysis of her novels and short stories. Evren's breaking with traditional narrative patterns and portraying her characters as unusual and often marginal is considered a significant feature reflecting her critical approach to societal norms.This study aims to reveal Evren's literary identity and the unique perspective she has brought to Turkish literature by critically evaluating her works. As a method, Evren's novels and short stories are analyzed using descriptive analysis, and thematic and technical characteristics are evaluated within the framework of literary theories. In this study, the plots, characters, setting, time, narrator and point of view, narrative techniques, and thematic depths in the author's works are analyzed in detail. The place and importance of the works within the context of postmodern literature have also been examined using a comparative method.