Cluster-first route-second approach for multimodal personnel transportation: Gaziray suburban case
Çok modlu personel taşımacılığı için önce kümele-sonra rotala yaklaşımı: Gaziray banliyö örneği
  1. Tez No: 991279
  2. Yazar: GİZEM GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN ÖZCEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER NEDİM KENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kent içi ulaşımda çalışanların taşınmasının verimli bir şekilde planlanması, işletme maliyetlerinin azaltılması ve sürdürülebilir ulaşım hedeflerine katkıda bulunulması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tezde, Gaziantep'te faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan 3.197 çalışanın ulaşım problemi, Kapasiteli Araç Rotalama Problemi (CVRP) çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışanların konum bilgileri kullanılarak, Açık Kaynak Rotalama Makinesi (OSRM) altyapısı ile asimetrik bir mesafe matrisi oluşturulmuş ve PATH-CHEAPEST-ARC ile GUIDED-LOCAL-SEARCH algoritmaları kullanılarak Google OR-Tools aracılığıyla 189 araç için rotalar elde edilmiştir. Ardından Gaziray banliyö hattı modele entegre edilmiştir. Çalışanların evlerinden Gaziray duraklarına olan uzaklıkları 500 m ve 750 m olmak üzere iki farklı yürüme mesafesi senaryosuna göre incelenmiştir. Gaziray duraklarına 500m ve 750m yürüme mesafesinde olmayan çalışanlar, Set Covering modeli ile kümelendirilmiştir. Her küme maksimum 17 kişilik kapasiteye sahip olmalı ve küme içi yürüme mesafesi ilk senaryoya göre 500m, ikinci senaryoya göre 750 m olmalıdır. Kümelemeden sonra MD-CVRP modeli uygulanarak servis araçlarının küme merkezlerine uğradıktan sonra en yakın Gaziray duraklarına ulaşması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficient planning of employee transportation in urban transportation is of great importance in terms of reducing operating costs and contributing to sustainable transportation goals. In this thesis, the employee transportation problem for 3,197 employees working at a factory operating in Gaziantep is addressed within the framework of the Capacity Vehicle Routing Problem (CVRP). Using the employees' location information, an asymmetric distance matrix was created using the Open Source Routing Machine (OSRM) infrastructure, and the routes for 189 vehicles were obtained via Google OR-Tools using the PATH-CHEAPEST-ARC and GUIDED-LOCAL-SEARCH algorithms. Subsequently, the Gaziray suburban line was integrated into the model. The distances from employees' homes to Gaziray stops were examined according to two different walking distance scenarios: 500 m and 750 m. Employees who were not within a 500 m or 750 m walking distance of Gaziray stops were clustered using the Set Covering model. Each cluster should have a maximum capacity of 17 people, and the walking distance within the cluster should be 500 m in the first scenario and 750 m in the second scenario. After the clustering process, the MD-CVRP model was applied to ensure that the service vehicles reach the nearest Gaziray stations after stopping at the cluster centers.